Okna i drzwiRemont

Przeszklenia wewnątrz domu – ciekawe propozycje

Przeszklenia wewnątrz domu – ciekawe propozycje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przeszklone drzwi czy ściany to oryginalny element wystroju, który łączy się z wieloma kwestiami praktycznymi. Czy warto zastosować przeszklenia? Jakie propozycje są godne uwagi?

Jaki zysk daje nam zastosowanie przeszkleń wewnątrz domu?

Przede wszystkim dzięki ciekawym przeszkleniom z solidnie wykonanymi metalowymi ramami możemy przywołać w naszym domu klimat charakterystyczny choćby dla nowojorskich loftów. To świetny pomysł w nowych apartamentach, ale sprawdzi się także w mieszkaniach z ciemnymi kuchniami, które pozbawione są okien. Światło naturalne może przenikać do takich pomieszczeń od wewnątrz, co daje nowe i bardzo pożądane możliwości. Dodatkowo można dzięki nim uzyskać nietypowy rodzaj ściany działowej między pomieszczeniami.

Przeszklona przestrzeń daje wiele zalet

Jakie jeszcze korzyści przynoszą nam przeszklenia? Wnętrza, gdzie zastosowano takie elementy aranżacyjne, wydają się być lżejsze, ciekawsze i lepiej oświetlone. Przeszklenia poleca się też z uwagi na łatwość w utrzymaniu czystości – wystarczy przetrzeć je szmatką. 

Czy przeszklenia wewnętrzne są bezpieczne? 

Może się wydawać, że – zwłaszcza jeżeli w domu są małe dzieci – należy bardzo uważać na to, by takie przeszklone drzwi nie były zagrożeniem. W praktyce nie trzeba się o to zbyt mocno martwić: do tworzenia przeszkleń stosuje się solidne ramy, które wypełnione są szkłem hartowanym o grubości 10 mm. Ich zaletą jest to, że nawet w przypadku stłuczenia rozpadają się na drobne kawałeczki, tak żeby nie zrobić nikomu krzywdy. 

Rodzaje szkła nieprzezroczystego, które można wybrać do wewnętrznych przeszkleń

Decydując się na przeszklenia o charakterze bardziej ozdobnym, niekoniecznie musimy stawiać na szkło przezroczyste. To, co dla niektórych jest zaletą, jak właśnie transparentność, może dla innych osób być krępujące lub zbyt mało funkcjonalne. Ostatniej grupie osób można polecić między innymi: 

  • różnokolorowe szkło lakierowane – powierzchnie są tutaj gładkie i można je dopasowywać pod względem koloru do różnych stylizacji wnętrza;
  • szkło laminowane – może być zdobione bardzo oryginalnym motywem lub nawet przedrukiem zdjęcia, co wpływa na jego designerski potencjał;
  • crash glass – takie szkło składa się z kilku warstw, jego nazwa pochodzi zaś od wrażenia, że jest ono popękane.

W jakiej formie przeszklenia wewnętrzne mogą funkcjonować?

Do wyboru mamy przynajmniej kilka form przeszkleń, które doskonale prezentują się zarówno we wnętrzach industrialnych, jak i eklektycznych. 

Jednolita tafla szkła jako ścianka

Taki projekt to doskonała emanacja współczesnego minimalizmu. Nie jest jednak łatwo o bezpieczne zamontowanie w ten sposób bardzo dużych tafli szkła, które miałyby zakrywać całą przestrzeń. Z reguły wykorzystuje się takie konstrukcje w częściowych przeszkleniach. 

Rozgraniczenie stref na solidnym stelażu

Solidny czarny stelaż i mleczne przeszklenia pozwalają na stworzenie nowoczesnej ścianki działowej. Dzięki niej w intrygujący sposób rozgraniczymy np. dwie różne strefy. Z reguły takie konstrukcje wspaniale spisują się w postaci odgraniczenia garderoby czy klatki schodowej. Właśnie takim przeszkleniem można też wydzielić pozbawioną okna kuchnię. 

Dekoracyjna ściana ze szkła

Przeszklenia absolutnie nie muszą być nudne czy minimalistyczne. Szkło malowane lub technika druku na szkle pozwalają na to, żeby wprowadzić do wnętrza bardzo ciekawy ozdobny element. Wykończenie może być w tym przypadku bardzo różne: mogą to być elementy geometryczne, florystyczne, ale też nadrukowane zdjęcia. Takie rozwiązania wspaniale wyglądają w przypadku sypialni lub sypialni połączonej z osobistą łazienką. Warto rozważyć taką opcję, gdy chcemy, by przestrzeń naszej sypialni prezentowała się oryginalnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*