Okna i drzwiRemont

Czym i jak uszczelnić okna?

Czym i jak uszczelnić okna?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Z Twojego domu ucieka ciepło, a rachunki wciąż rosną? Przyczyną takiego stanu rzeczy są prawdopodobnie nieszczelne okna. Sprawdź niezawodne sposoby na uszczelnienie okien, które pozwolą Ci zapobiec wychłodzeniu domu. 

Nieszczelne okna – jakie są przyczyny?

Nieszczelność okien to problem, z którym mierzą się zarówno właściciele egzemplarzy plastikowych, jak i drewnianych. Zwykle łatwo go zauważyć, ponieważ, stojąc przy nieszczelnym oknie, prawdopodobnie poczujesz nieprzyjemny chłód. Poza tym właściciele domów szybko zorientują się, że okna są nieszczelne – po wysokości rachunków za ogrzewanie. Przez taką sytuację z wnętrz może uciekać nawet 30-40% ciepła. W przypadku nowych okien – winowajcą” takiej sytuacji może być niepoprawny montaż, natomiast jeśli chodzi o systemy, które mamy w domu od wielu lat, upływ czasu sprawia, że uszczelki są już zużyte. Jakie są sposoby, aby uszczelnić okna?

Uszczelki do okien

Najpopularniejszym sposobem jest oczywiście sięgnięcie po uszczelki do okien. Co istotne, przed ich użyciem musisz pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu miejsc, gdzie będziesz je montować, ponieważ uszczelka dobrze będzie trzymać się wyłącznie na gładkiej i czystej powierzchni. Ta metoda jest prosta i nie wymaga ogromnego doświadczenia w temacie, dlatego jest często polecana laikom. Jeżeli nie wiesz, jaką uszczelkę wybrać, zerknij do karty gwarancyjnej okien lub umowy zawartej z firmą montażową. Tam znajdziesz tę informację. 

Taśma uszczelniająca do okien

Kolejną polecaną metodą jest sięgnięcie po taśmę uszczelniającą do okien. Tutaj jednak mamy do czynienia z nieco większym wyzwaniem, ponieważ przed montażem taśmy należy znaleźć konkretne źródło nieszczelności, a także odpowiednio dobrać rodzaj produktu.

To, co odstrasza wiele osób od tej metody, to fakt, że montaż taśmy uszczelniającej wymaga demontażu okien. Jest tak przez to, że najpierw musimy przykleić materiał izolacyjny w miejscu, gdzie rama i ściana stykają się. Ponownie jak w przypadku uszczelki, należy także dokładnie oczyścić miejsca, gdzie będziemy montować materiał. Po ponownym zamontowaniu okna należy pamiętać również o uzupełnieniu ubytków za pomocą pianki poliuretanowej.

Silikon do uszczelniania okien

Borykasz się z drobnymi szczelinami, przez które ucieka ciepło? Silikon – to prawdopodobnie tego produktu potrzebujesz. W szerokim asortymencie sklepów budowlanych znajdziesz najróżniejsze silikony, wśród których na pewno wybierzesz coś dla siebie. W przypadku drobnych szczelin przy oknach plastikowych sięgnij po silikon do powierzchni z PCV. Natomiast silikon neutralny sprawdzi się, jeżeli mowa o ubytkach przy betonie czy tynku. Jeżeli nie jesteś pewien, po jaki produkt sięgnąć, doradca w sklepie na pewno udzieli porady w tym zakresie.

Zdj. główne: Mark Olsen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*