Tanie urządzanie

Jak zamontować wolnoopadającą deskę sedesową?

Jak zamontować wolnoopadającą deskę sedesową?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wolnoopadająca deska sedesowa to jedno z nowszych udogodnień. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak zainstalować ją w swojej łazience.

Jak dobrać deskę sedesową do muszli?

Przed kupieniem nowej deski sedesowej musisz dokładnie zmierzyć wymiary poprzedniej w trzech miejscach. Szerokość – w miejscu, gdzie deska jest najszersza, długość – od końca deski do mocowania śrub oraz rozstaw śrub mocowania (czyli odległość między nimi). Natomiast jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że pomiary będą się zgadzać, zabierz ze sobą deskę lub jej szablon odrysowany na kartonie, lub papierze. Naszkicuj wtedy zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny otwór.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Przede wszystkim na rodzaj materiału, z jakiego wykonano zawiasy oraz samą deskę. Te pierwsze powinny być metalowe (fachowcy rekomendują tu stal szlachetną), ponieważ w przeciwieństwie do plastikowych nie porysują muszli, nie będą się też przesuwały ani wypaczały. Ich kolejną zaletą jest wysoka wytrzymałość. Znacznie większy wybór materiałów będziemy mieli podczas wyboru deski. Stal nierdzewna cechuje się eleganckim designem i wysoką odpornością na uszkodzenia oraz zarysowania, a do tego jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Ta jakość wiąże się jednak z adekwatną ceną. 

Deska drewniana jest nieco trudniejsza w czyszczeniu, ale jej naturalny, jednocześnie efektowny i minimalistyczny wygląd w zupełności wynagradza tą drobną niedogodność. Oryginalnym rozwiązaniem będzie zamontowanie deski z poliestrowej żywicy. Żelowa nakładka jest przezroczysta, a w niej znajdują się drobne, kolorowe ozdoby. Natomiast najpopularniejszym rozwiązaniem pozostaje plastik, zarówno ze względu na niską cenę, jak i bardzo uniwersalne rozmiary wykonanych z niego desek. Są mało odporne na zarysowania, ale mają o wiele niższą cenę od pozostałych. Występują też w wielu różnych wersjach pod względem nadruków i kolorów. Nieco droższy, ale wytrzymalszy od plastiku miękkiego będzie twardy plastik.

Przeczytaj też jak działa bezkołnierzowa miska WC.

Jak zamontować deskę wolnoopadającą?

Do przeprowadzenia wymiany będziesz potrzebować śrubokrętu płaskiego lub krzyżakowego, detergentu i ściereczki. Po zdemontowaniu poprzedniej deski wyczyść odsłoniętą powierzchnię oraz miejsca, w których znajdowały się śrubki, przy użyciu wilgotnej szmatki i odrobiny detergentu. Wciśnij kołki tak, aby nie odstawały od powierzchni. Na uchwyty z bolcami nałóż od spodu uszczelki przez wsunięcie wypustek w otwory podkładek, a następnie przykręć podstawki do muszli. Nakrętki dokręć także od spodu, ale nie do samego końca, ponieważ to mogłoby całkiem je unieruchomić. 

Bolce ustaw pod takim kątem, by wsunęły się do zaczepów mechanizmu. Pamiętaj, że klapa nie powinna opadać po całkowitym otwarciu – jeśli tak się dzieje, spróbuj przeprowadzić montaż od początku. Czasami problem wynika z niepoprawnego ułożenia bolców. Jeżeli wszystko jest w porządku, dokręć śrubki i przymocuj do nich maskujące rozetki. Na koniec zamontuj samą deskę – wciśnij przycisk blokujący i wsuń bolce muszli w mechanizm opadający. Warto sprawdzić, czy śruby są mocno dokręcone, bo w przeciwnym wypadku deska może się przesuwać. Co jakiś czas powtórzenie tego działania będzie konieczne. 

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*