Tanie urządzanie

Co jest tańsze – pellet czy gaz?

Co jest tańsze – pellet czy gaz?
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Koszty ogrzewania nieruchomości mają znaczny udział w budżecie domowym. Dzisiaj porównujemy ogrzewanie pelletem i gazem. Sprawdź, co jest tańsze.

Porównanie cenowe

Pellet jest opałem należący do grupy paliw odnawialnych, bywa nawet nazywany zielonym węglem. Wytwarzany jest z surowców odnawialnych pochodzenia roślinnego, które ulegają biodegradacji. Oprócz tego, że jest ekologiczny, jest też bardzo ekonomiczny, ponieważ koszty ogrzewania pelletem są niższe niż gazem ziemnym. Za 1 kWh trzeba zapłacić około 16 groszy. W przypadku gazu ziemnego jest to koszt około 23 groszy. Za ogrzanie dobrze ocieplonego domu o powierzchni 150 m² przy wykorzystaniu pelletu zapłacimy około 3000 złotych. Ten sam metraż w przypadku gazu ziemnego będzie kosztował około 4200 zł.

Co jest wygodniejsze?

Rynek obfituje w rozmaite kotły na gaz ziemny, które są bezpieczne i proste w obsłudze. Praktycznie działają same bez naszej większej ingerencji. Warunkiem instalacji jest konieczność dostępu do sieci gazowniczej. Urządzenia na pellet wymagają zakupu odpowiedniego pieca. Konieczne jest także dosypywanie opału co kilka dni. Zdecydowanie zaletą pelletu jest fakt, że nie brudzi tak jak węgiel i jest dostępny w poręcznych workach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*