Tanie urządzanie

Montaż paneli tapicerowanych krok po kroku

Montaż paneli tapicerowanych krok po kroku
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Panele tapicerowane to hit wnętrzarski ostatnich lat. Czy każdy amator poradzi sobie z montażem paneli na ścianie? Sprawdźmy, jak wygląda mocowanie tego typu elementów dekoracyjnych na ścianie!

Co to jest panel tapicerowany? Jak wykonać go samodzielnie?

Na wstępie wyjaśnijmy, czym tak właściwie jest panel tapicerowany? Tego rodzaju dekor zwykle składa się z dociętej na dany wymiar płyty OSB obitej tkaniną i wypełnioną pianką tapicerską. Może mieć dowolny kształt, fakturę i rozmiar. Największą popularnością cieszą się panele w kształcie sześciokąta, prostokąta oraz rombu. Cena za jeden element w zależności od rozmiaru, jakości wypełnienia i użytej tkaniny obiciowej wynosi 30–100 złotych. Aby zaoszczędzić nieco pieniędzy, możemy wykonać panele własnoręcznie – jak? Wystarczy zapoznać się z poniższym filmikiem!

Oczywiście, jeśli nie mamy zdolności manualnych lub wolnego czasu, możemy kupić gotowe panele tapicerowane w każdym markecie budowlanym.

Panele tapicerowane – zalety rozwiązania. Dlaczego warto wykonać ścianę z paneli?

Zanim przedstawimy wskazówki dotyczące montażu paneli tapicerowanych, warto wspomnieć o zaletach tego typu dekorów we wnętrzu. Panele są proste do utrzymania w czystości – chcąc pozbyć się kurzu lub innych zabrudzeń, wystarczy wytrzeć je wilgotną gąbką lub bawełnianą szmatką.

To nie koniec plusów. Tego rodzaju rozwiązanie podnosi walory estetyczne pomieszczenia – panele z tapicerki doskonale sprawdzają się i w przedpokoju, sypialni, salonie czy pokoju dziecka, świetnie chroniąc ściany przed zabrudzeniem. Dodatkowo mogą pełnić funkcję akustycznej bariery, wyciszając wnętrze. Tapicerowane panele ścienne tłumią też pogłos, co ma znaczenie w przypadku większych pomieszczeń. Panele pokryte ekoskórą lub eleganckim welurem dodają przytulności i ekskluzywnego charakteru, możemy cieszyć się ich pięknem przez lata.

Jak montować panele ścienne z tkanin obiciowych? Praktyczne wskazówki dla początkujących

Montaż tapicerowanych paneli ściennych nie jest skomplikowany – każda osoba, nawet bez jakiegokolwiek doświadczenia w pracach wykończeniowych, powinna dobrze poradzić sobie  z tym zadaniem. Od czego zacząć? Najpierw musimy przygotować listę rzeczy niezbędnych do realizacji projektu. Do mocowania kupionych lub własnoręcznie wykonanych paneli tapicerowanych możemy wykorzystać:

  • standardowy klej montażowy,
  • taśmę piankową montażową dwustronną,
  • taśmę na rzep.

Rekomendujemy skorzystanie z kleju montażowego. Do jego użycia będziemy potrzebować specjalnego pistoletu do aplikacji kleju, poziomicy oraz ołówka. Pierwszy krok to narysowanie linii wyznaczającej górną krawędź dolnego (najniższego) rzędu paneli, a kolejny – przyklejanie elementów, aż do wyznaczonego punktu lub końca ściany. Jak nanosić klej na panele?

Należy aplikować go na każdy panel punktowo – w kilku miejscach, a następnie dociskać dekor do ściany. Warto na bieżąco sprawdzać za pomocą poziomicy, czy aby na pewno montujemy panele równo. Po zakończeniu prac wystarczy odczekać, aż klej się zawiąże i gotowe.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*