UrządzeniaWyposażenie

Jak skutecznie czyścić płytę indukcyjną?

Jak skutecznie czyścić płytę indukcyjną?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Płyta indukcyjna to popularny typ płyt grzewczych, który coraz częściej znaleźć można w nowoczesnych kuchniach. Indukcja posiada kilka istotnych walorów, które wyróżniają ją na tle innych, alternatywnych sprzętów. Aby jednak mogła ona w odpowiedni sposób spełniać wszystkie swoje funkcje, konieczne jest jej regularne i umiejętne czyszczenie oraz konserwacja.  

Czyszczenie indukcji – od czego zacząć? 

Regularne czyszczenie płyty indukcyjnej jest bardzo ważne zarówno dla utrzymania jej sprawności, jak i estetyki. Warto jednak pamiętać, że w przypadku indukcji proces ten jest znacznie prostszy niż w przypadku płyty gazowej, gdyż nie wiąże się on z koniecznością demontowania poszczególnych elementów urządzenia. To zdecydowanie spore pocieszenie dla wszystkich posiadaczy indukcji, którzy muszą jednak mieć na uwadze także fakt, że ich płyty – mimo iż prostsze w utrzymaniu czystości – są także stosunkowo delikatne. Należy więc pamiętać o tym, aby do czyszczenia indukcji nie używać żadnych ostrych czy twardych materiałów, które mogłyby uszkodzić powierzchnię.  

Czyszczenie indukcji – regularność przede wszystkim 

Aby utrzymać kuchenny sprzęt – także płytę indukcyjną – w odpowiedniej kondycji, a także zadbać o jego estetyczny wygląd, należy pamiętać o regularności czyszczenia. Częste mycie czy nawet przetarcie na szybko pozwala na pozbywanie się wszelkich zabrudzeń na bieżąco. To z kolei sprawia, że nie musimy w późniejszym czasie borykać się z trudnymi do usunięcia, zaschniętymi zabrudzeniami. Jak często należy więc czyścić płytę indukcyjną? Warto wyrobić sobie nawyk codziennego przecierania jej powierzchni po zakończonym gotowaniu. Dodatkowo dobrze jest także starannie i bardziej dokładnie czyścić kuchenkę co najmniej raz w tygodniu.  

Jak czyścić płytę indukcyjną? 

Do czyszczenia płyty indukcyjnej należy używać wyłącznie miękkich i bezpiecznych materiałów – gąbek bądź ściereczek – jak również skutecznych, lecz przeznaczonych do tego środków. Doskonale sprawdzi się w tym wypadku specjalny preparat do czyszczenia płyt indukcyjnych w postaci mleczka. Środek taki świetnie sprawdza się do czyszczenia takich powierzchni jak ceramiczna czy szklana płyta indukcyjna; nie tylko usuwa z niej wszelkie zabrudzenia, ale także pozostawia trwałą warstwę ochronną.  

Przed przystąpieniem do czyszczenia należy oczywiście pamiętać o wyłączeniu płyty i usunięciu z jej powierzchni wszystkich zalegających naczyń. Następnie, przy pomocy specjalnej skrobaczki, dostosowanej do płyt kuchennych, delikatnie zeskrobujemy większe, zaschnięte zabrudzenia czy przypalenia. Kolejnym krokiem jest właściwe czyszczenie powierzchni płyty przy użyciu mleczka oraz ciepłej wody. Na wilgotną ściereczkę bądź gąbkę nakładamy niewielką ilość mleczka czyszczącego, a następnie rozprowadzamy je starannie i równomiernie po całej powierzchni kuchenki. Dokładnie przecieramy całą powierzchnię płyty, usuwając wszystkie zabrudzenia. Jeśli zachodzi taka potrzeba, przecieramy powierzchnię kuchenki dwukrotnie. Następnie wycieramy płytę raz jeszcze, na sucho.  

Przy okazji czyszczenia płyty indukcyjnej warto pamiętać także o miejscach, w których styka się ona z blatem. W miejscach łączenia często zalegają bowiem drobne zabrudzenia, odpryski z gotowania czy tłuste ślady. Przy okazji warto także sprawdzić stan okapu kuchennego i – w razie potrzeby – również dokładnie go wyczyścić.  

Czyszczenie z korzyścią dla wszystkich 

Regularne czyszczenie powierzchni płyty indukcyjnej to przede wszystkim wygoda i możliwość uniknięcia problemu zalegających, trudnych do usunięcia plam. To także niezbędny krok do zachowania odpowiedniej estetyki i higieny w kuchni – widoczne zabrudzenia czy tłuste plamy zdecydowanie nie prezentują się dobrze i wpływają na niekorzyść odbioru całego pomieszczenia. Także gotowanie na brudnej kuchence nie należy do przyjemnych; pozostawione zabrudzenia czy ślady przypalenia wskutek podgrzania mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, jak również uszkodzić powierzchnię płyty. Czysta indukcja to więc komfort, wygoda i estetyka, a także prosty sposób na znaczne przedłużenie jej żywotności.   

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*