Tanie urządzanie

Wiosenne odświeżenie mieszkania – zrobisz to w ciągu weekendu!

Wiosenne odświeżenie mieszkania – zrobisz to w ciągu weekendu!
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosna to czas zmian. Gdy za oknem natura budzi się do życia, wszyscy nabierają więcej motywacji do działania. Wiele osób pragnie też odświeżyć wnętrza swojego mieszkania. Jak to zrobić bez generalnego remontu i ogromu stresu?

Wiosenne odświeżenie mieszkania to nie tylko gruntowne porządki, chociaż od nich należałoby zacząć. Czyste, uporządkowane wnętrza wydają się od razu jaśniejsze i bardziej przestronne, a co za tym idzie, bardziej przytulne. I choć wiele osób uważa, że nie zmieni aranżacji bez pędzla w dłoni, jest wiele sposobów na odświeżenie domu bez remontu.

Styl aranżacji – zmień wnętrza dodatkami! 

Dodatki stanowią niezwykle istotny element aranżacji. Poduszki, zasłony, bibeloty na półkach, zapachowe świece – wszystkie te elementy tworzą unikatowy klimat wnętrza, dlatego warto odpowiednio przemyśleć ich wybór podczas każdego remontu. Co więcej, dodatki pozwalają zmieniać charakter pomieszczeń bez wydawania fortuny na remont. 

Wybierz elementy, które wydają Ci się przestarzałe. Mogą to być ramki na zdjęcia, które wybierałeś z myślą o wnętrzu boho, zanim aranżacja przekształciła się w inspirowaną stylem scandi lub lampa w stylu glamour, którą z chęcią zamieniłbyś na bardziej minimalistyczną. Niskim kosztem możesz sprawić nie tylko, że mieszkanie będzie wyglądało świeżo, lecz również ujednolicić styl aranżacji. 

Kolorowe zmiany

Zima kojarzy się z bielą, odcieniami szarości i błękitu, barwami raczej chłodnymi, które na wiosnę zdają się przytłaczać aranżację i przy okazji również domowników. Gdy na drzewach pojawiają się pierwsze pąki, a słońce zaczyna świecić coraz mocniej, warto pokusić się o wprowadzenie mocnych akcentów kolorystycznych do wnętrz. Oczywiście nie w sposób chaotyczny. 

W sezonie wiosna 2021 najmodniejsze będą odcienie słonecznej żółci – zarówno te wyważone pastele, jak i soczyste neony. Nie oznacza to, że od razu powinieneś malować ściany na żółto. Ba, za parę miesięcy możesz tego pożałować! Jednak jak wspominaliśmy w akapicie wyżej, dodatki mogą zdziałać cuda. Zastanów się nad kupnem żółtych poduszek, kwiatów, drobnych wielkanocnych dekoracji. Na pewno spodoba Ci się uzyskana w ten sposób spójność aranżacji. 

Kwiatowe szaleństwo 

Czy istnieje coś, co kojarzy się z wiosną bardziej niż kwiaty? W marketach budowlanych i drobnych sklepach ogrodniczych pojawiają się już kompozycje z hiacyntów czy żonkili. Pierwsze wiosenne kwiaty zazwyczaj nie są problematyczne w uprawie, dlatego nawet bez ogrodniczych zdolności możesz kupić parę cebulowych kompozycji i ozdobne doniczki – teraz wystarczy tylko pamiętać, aby rośliny podlewać regularnie!

Kwiaty doniczkowe mają tę przewagę nad ciętymi, że zazwyczaj kwitną o wiele dłużej, wprowadzając wiosenny nastrój we wnętrza. Niektóre z nich wydzielają również niezwykle intensywny zapach. Jeśli więc marzysz o drobnym odświeżeniu mieszkania na wiosnę, kwiaty mogą być sposobem na ożywienie aranżacji. Nie ograniczaj się! Łącz cięte z doniczkowymi, mieszaj pastele z mocnymi barwami i twórz kompozycje, które zachwycą Twoich gości. 

Chwile sam na sam 

Czasami odświeżenie mieszkania może wiązać się z całkowitym przearanżowaniem układu mebli. Być może chcesz ułożyć je zgodnie z zasadami feng shui? Lub po prostu czujesz, że ten układ salonu nie jest najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem? Już proste przestawienie sofy na drugi koniec pokoju może sprawić, że wnętrze będzie wydawać się kompletnie nowe. 

A na fali zdalnej pracy, zdalnego nauczania i ogólnie zdalnego życia, warto poświęcić chwilę na wyselekcjonowanie przestrzeni na specjalny kącik relaksu. Wystarczy zwykły fotel, dużo poduszek i koców, stolik kawowy i drobna biblioteczka, byś zyskał w domu miejsce na relaksujące chwilę sam na sam z samym sobą. A takie potrafią być na wagę złota, prawda? 

Drobne remonty – samemu czy z pomocą? 

A jeśli wszystko to Cię nie przekonuje i koniecznie chcesz łapać za pędzel i malować salon, dobrze przemyśl swój remont. Choć wiosna porusza w nas spontaniczną strunę ryzykanta, szkoda by było marnować pieniądze i wysiłek na aranżację kompletnie nieuniwersalną, która po paru miesiącach straci swój urok. 

Poza tym, jeśli nie jesteś typem majsterkowicza z pasją wnętrzarską, być może lepiej oddać swoje wnętrza w profesjonalne dłonie. Zapłacisz więcej, jednak pewność, że wszystko będzie zrobione jak należy, jest tego warte. Może wyjedź na weekend za miasto i pozwól działać profesjonalistom? 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*