Inne

Gdzie wyrzucić opakowanie po kosmetyku i inne niełatwe odpady?

Gdzie wyrzucić opakowanie po kosmetyku i inne niełatwe odpady?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Coraz więcej osób dostrzega, że domowa segregacja śmieci jest ważna dla kondycji środowiska naturalnego. Gospodarka odpadami może jednak czasem przysparzać problemów. Jeśli zdarzają Ci się wątpliwości dotyczące wyboru właściwego kosza dla danych śmieci, zapoznaj się z artykułem. Znajdziesz w nim choćby odpowiedź na pytanie o to, gdzie powinny trafić szklane pojemniki czy opakowania po kosmetykach.

Opakowania pod ciśnieniem

Puszki po antyperspirancie bądź lakierze do włosów, czyli opakowania pod ciśnieniem, należą do odpadów niebezpiecznych. Mogą bowiem zanieczyścić wodę i glebę. Ponadto puszka pozostawiona podczas upału na słońcu może nagrzać się tak bardzo, że wybuchnie i zagrozi w ten sposób ludzkiemu zdrowiu i życiu. W związku z tym opakowania pod ciśnieniem należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Nie wolno ich umieszczać w zwykłym koszu. 

Elektryczne szczoteczki do zębów

Miejscem, do którego powinny trafić zużyte szczoteczki elektryczne, jest punkt zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Natomiast zwykłe szczoteczki oraz końcówki do szczoteczek elektrycznych trzeba umieścić w koszu na odpady zmieszane. 

Włosy i paznokcie

Takich odpadów, jak włosy i paznokcie, a także zwierzęca sierść przede wszystkim nie należy wyrzucać do wanny, by nie wywołać problemu z odpływem wody. Tego typu śmieci powinny trafić do kosza na odpady zmieszane. 

Opakowania po kosmetykach

Większość kosmetyków znajduje się w opakowaniach wykonanych z plastiku, czyli takich, które należy umieścić w koszu przeznaczonym na metale i tworzywa sztuczne. Zanim jednak pozbędziesz się tego rodzaju odpadów, usuń z nich resztki kosmetyków. Nie musisz natomiast myć przed wyrzuceniem opakowań, ponieważ zostaną one właściwie przetworzone w sortowni. 

Szklane pojemniki na żywność

Żaroodporne pojemniki ze szkła służące do pieczenia bądź przechowywania żywności nie podlegają recyklingowi. Nie należy więc ich umieszczać w koszu na szkło, tylko w pojemniku na odpady zmieszane. Podobnie wygląda kwestia porcelanowych filiżanek, kieliszków i szklanych bombek. 

Zapałki

Zapałki należy umieścić w koszu na odpady zmieszane, natomiast pudełko po nich trzeba wrzucić do pojemnika na papier. Wytrzymałe, przydatne podczas segregacji i wyposażone w wygodne zamknięcia worki na śmieci znajdziesz m.in. w ofercie marki Stella: https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci.

Odpadów, które trudno przyporządkować do właściwego pojemnika, jest znacznie więcej. Jednak już sama świadomość istnienia takich rodzajów śmieci ma znaczenie dla stanu środowiska.

Fot.: Diana Ruseva/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*