RemontŚciany i podłogi

Recykling ramek na zdjęcia krok po kroku

Recykling ramek na zdjęcia krok po kroku
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy przedmiot zasługuje na drugie życie. Dzięki metodzie decoupage można stworzyć wiele niepowtarzalnych dodatków do aranżacji wnętrz. Przedstawiamy, jak samodzielnie dokonać recyklingu starych lub zepsutych ramek na zdjęcia, pozwalając im na odrodzenie i nowe miejsce na ścianie czy książkowym regale. 

Czym jest zero waste?

Zero waste to czysta ekologia. Jest to styl życia, będący odpowiedzią na rosnącą ilość wyrzucanych na  świecie śmieci. Polega on na ponownym wykorzystywaniu zużytych materiałów, tak, aby zminimalizować odsetek wyrzucanych odpadów. Filozofia ta dotyczy nie tylko przedmiotów, ale również żywności. Wielu propagatorów zero waste zwraca również uwagę na marnowanie jedzenia. Zachęca się kupować mniejsze ilości jedzenia i dzielenie się z potrzebującymi. Głównym celem zero waste jest pomoc planecie i utrzymanie zdrowego ekosystemu, eliminując nadmiar śmieci z niebiodegradowalnych tworzyw, jak choćby plastiku oraz zminimalizowanie głodu na świecie, który dotyka wiele biednych krajów Trzeciego Świata. 

Zero waste DIY – czyli drugie życie ramek na zdjęcia

Jednym z dobrych motywatorów do odświeżenia aranżacji lub przejrzenia starych, nieużywanych lub nieco zniszczonych przedmiotów są wiosenne porządki. Szczególnie w tym czasie wyciągamy z ciemnych kątów szaf, szuflad i pudełek wiele przedmiotów, które na pierwszy rzut oka skończyły swoją żywotność. Nic bardziej mylnego, ponieważ dzięki kreatywności i zapałowi wiele z nich może zyskać drugie życie, a nawet zmienić swoje pierwotne przeznaczenie.

Dajmy na to, stara skrzynia, dzięki pieczołowitości, cierpliwości i pomysłowi może stać się siedziskiem do ogrodu lub designerskim stolikiem do kawy. Wyobraźnia nie ma granic, wszystko zależy od naszego pomysłu.  Ramki na zdjęcia również mogą zyskać nowy wygląd i stać się uzupełnieniem aranżacji wnętrz, choćby w modnych obecnie kolorach Illuminating Yellow oraz Ultimate Gray wybranych jako kolory roku wg Pantone. Zatem, do dzieła!

Ramki na zdjęcia w stylu zero waste –  materiały

Aby wykonać ramkę na zdjęcia w stylu zero waste DIY, potrzebujesz nie tylko pomysłu, ale i kilku niezbędnych narzędzi, czyli:

  • starych drewnianych ramek z szybkami, 
  • farb kredowych lub akrylowych w wybranych kolorach,
  • wosku bezbarwnego lub lakieru matowego,
  • obrazków, widokówek z określonym motywem lub papieru do decoupage,
  • zasuszonych liści, kamieni, brokatu, suszonych owoców, ziaren kawy lub innych materiałów potrzebnych do wykonania zdobień (opcjonalnie).

Ostatnim narzędziem, jakiego potrzebujesz, jest oczywiście Twoja własna kreatywność. Mamy wszystko? Więc do dzieła!

Ramka na zdjęcia w stylu zero waste – wykonanie 

Wykonanie ramki na zdjęcia w stylu zero waste to czysta przyjemność i świetna forma relaksu. To odskocznia od codzienności lub miły sposób na wspólne spędzenie czasu z dziećmi czy znajomymi, jeśli mają podobną pasję. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest pomalowanie ramki na wybrany przez siebie kolor, dla przykładu niech będzie to żółty i szary. Jeśli chcemy, aby ramki były w dwóch kolorach, najpierw należy pomalować je ciemną warstwą, a później jasną. Pamiętajmy, że zanim położymy drugą warstwę, musimy poczekać na wyschnięcie pierwszej. Możemy też pomalować każdą ramkę na inny kolor – wedle uznania.  Po wyschnięciu ramki trzeba przetrzeć papierem ściernym.

Kolejnym etapem jest nabłyszczenie, czyli wtarcie wosku bezbarwnego w ramki. Następnie wytnij obrazek, widokówkę, materiał do decoupage na wymiar lub dodaj zdjęcie do środka ramki i zasuń szklaną ściankę. Teraz czas na ozdabianie! Na gotową ramkę możesz nakleić wszystko, co tylko podpowie Ci Twoja fantazja – cekiny, guziki, suszone owoce, ziarna kawy, brokat. Gwarantujemy, że ramka wykonana taką metodą będzie nietuzinkową ozdobą półek lub ścian.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*