Armatura łazienkowaWyposażenie

Zlewy i umywalki – jak wybrać odpowiednie?

Zlewy i umywalki – jak wybrać odpowiednie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchnia i łazienka powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Ich aranżacja nie wydaje się skomplikowana – w końcu wiadomo, jakie sprzęty koniecznie muszą się tam znaleźć. Ale czy na pewno? Sprawdź, jak wybrać zlew do kuchni i umywalkę do łazienki!

Kuchnia

Pierwsze pytanie, które należy sobie zadać, projektując kuchnię to: gdzie umieścić poszczególne sprzęty? Dla ułatwienia podejmowania decyzji w tej kwestii powstał tak zwany „trójkąt roboczy” i „strefy kuchenne”. Mianem „trójkąta roboczego” określa się płytę indukcyjną lub kuchenkę z piekarnikiem, lodówkę oraz zlewozmywak. W projekcie kuchni należy rozmieścić te sprzęty w taki sposób, aby korzystanie z nich było ekonomiczne. Lodówka powinna znajdować się „na krok” od piekarnika i kuchenki lub płyty, dzięki czemu wyjmując produkty spożywcze, natychmiast możesz umieścić je w strefie roboczej. Z kolej kuchenka musi być zaplanowana w pobliżu zlewozmywaka – to sprawi, że z łatwością będziesz mógł przenieść używane naczynia do zlewu.

Skierujmy jednak uwagę na zlewy kuchenne. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie zlewozmywaka na tym samym blacie, na którym znajduje się płyta. Chodzi o to, by wszystkie „operacje” z garnkami czy innymi naczyniami przenoszonymi znad kuchenki do zlewu odbywały się nad blatem – maleje dzięki temu ryzyko rozlania czegoś na podłogę czy uszkodzenia płytek albo naczyń. Zlew znajduje się w tak zwanej strefie zmywania. Poza zlewozmywakiem i ewentualnie zmywarką będzie w niej również miejsce do suszenia naczyń. Tę strefę już podczas projektowania warto umieścić blisko strefy przechowywania (w niej będziesz trzymać między innymi garnki i talerze) – dzięki czemu rozpakowywanie zmywarki czy chowanie suchych naczyń będzie po prostu wygodniejsze.

Konieczne jest też zastanowienie się nad rodzajem zlewozmywaka. Niezwykle funkcjonalne są zlewy dwukomorowe, które umożliwiają łatwy podział naczyń na brudne i umyte, ale pozostawione do przepłukania. Można również wykorzystać go, pozostawiając jedną część na mycie warzyw i owoców, a drugą na zmywanie naczyń. Możliwości wykorzystania dwóch komór w zlewie kuchennym jest wiele i z pewnością takie rozwiązanie można uznać za jedno z najbardziej praktycznych.

Łazienka

Umywalka w łazience to niezwykle ważny, a często traktowany marginalnie element. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jej otoczenie – zazwyczaj w okolicach stoi wiele rzeczy codziennego użytku (szczoteczki do mycia zębów, pudełko na aparat na zęby, mydło, kosmetyki kolorowe, płyn micelarny, szczotka do włosów) i wiszą ręczniki czy opakowania z płatkami kosmetycznymi. To wszystko musi gdzieś się pomieścić i powinno wyglądać estetycznie – żeby Twoja łazienka cieszyła Cię swoim wyglądem. Z tego powodu już na etapie projektowania warto zadbać o odpowiednią ilość przestrzeni wokół umywalki – tak, aby wszystko, czego używasz na co dzień, po prostu się tam zmieściło.


Jeśli natomiast chodzi o same umywalki łazienkowe, to bez wątpienia jeden ich „parametr” jest najistotniejszy: głębokość miski. Płytka misa umywalki to coś, co prędzej czy później zirytuje każdego użytkownika. Wiąże się to z wychlapywaniem wody na podłogę, niewielką ilością miejsca do umycia rąk i brakiem praktyczności tego sprzętu. Umywalka musi być funkcjonalna – będziesz musiał umyć szybko głowę, umyć zęby czy przepłukać miskę po praniu i nie będziesz chciał za każdym razem robić tego pod prysznicem albo w wannie. Jeśli pomyślisz o takich aspektach używania umywalki z wyprzedzeniem – z pewnością nie zawiedziesz się swoim wyborem.

Zdj. główne: Sidekix Media/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*