Łazienka to jedno z najbardziej wymagających wnętrz pod względem wykończenia. Jak sprytnie zaplanować remont tego pomieszczenia sanitarnego, aby prace przebiegały sprawnie i bezproblemowo?
Odświeżanie łazienki to uciążliwy czas dla całej rodziny. Warto więc zaplanować remont na czas wakacji, gdy dzieci wyjadą na kolonie czy na obóz. Dobrą porą będzie też wiosna. Z pewnością nie polecamy przeprowadzania prac remontowych późną jesienią i zimą. Mimo że łatwiej wtedy o dostępność fachowców, ze względu na niskie temperatury nie będzie to zbyt komfortowe (mamy tu na myśli wietrzenie i suszenie ścian).
Zanim przystąpimy do prac remontowych, warto poświęcić sporo czasu na zastanowienie się, czego potrzebujemy w łazience, aby była wygodna i przyjemna w użytkowaniu. Dobrym pomysłem jest naszkicowanie projektu łazienki na zwykłej kartce lub skorzystanie z programu komputerowego. Jeżeli nasz budżet na to pozwala, możemy też skorzystać z usług profesjonalnego architekta wnętrz.
Jeśli chcemy zmienić układ pomieszczenia, najpierw musimy zająć się instalacją wodno-kanalizacyjną i elektryczną, która warunkuje rozmieszczenie poszczególnych elementów (umywalki, wanny/brodzika, toalety, gniazdek).
Nie wszystkie osoby zdają sobie sprawę, że nie każdy produkt wykończeniowy do łazienki jest dostępny od ręki – dotyczy to szczególnie płytek. Może się okazać, że wzór, który przypadł nam do gustu, wymaga kilkutygodniowego okresu oczekiwania. Dlatego warto odpowiednio wcześnie złożyć zamówienie na wszystkie materiały (1-2 miesiące przed planowanym remontem). Dzięki temu wszystkie prace rozpoczną się w terminie, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z usług profesjonalnej ekipy remontowej (dobrzy fachowcy zwykle mają bardzo napięty grafik).
Całkowity koszt remontu tego pomieszczenia sanitarnego zależy od kilku czynników, jest to m.in.:
Orientacyjny koszt wykończenia łazienki o powierzchni około 5m2 (w średnim standardzie) to wydatek rzędu 12 000-15 000 złotych. Ostateczny koszt inwestycji może wzrosnąć, jeśli uwzględnimy dodatkowe wydatki związane z koniecznością wywozu gruzu (po skuciu wszystkich starych płytek ceramicznych), zakupu lub wypożyczenia sprzętu (w przypadku samodzielnego wykonania całości lub części prac).
Przeczytaj też: https://dreamyhouse.pl/remont/wakacyjny-remont-w-domu-jak-go-zaplanowac/
Zdjęcie główne: La-Belle-Galerie/pixabay.com