Materiały budowlaneRemont

Jak zaplanować remont w łazience?

Jak zaplanować remont w łazience?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Łazienka to jedno z najbardziej wymagających wnętrz pod względem wykończenia. Jak sprytnie zaplanować remont tego pomieszczenia sanitarnego, aby prace przebiegały sprawnie i bezproblemowo?

W jakim okresie warto przeprowadzić remont łazienki?

Odświeżanie łazienki to uciążliwy czas dla całej rodziny. Warto więc zaplanować remont na czas wakacji, gdy dzieci wyjadą na kolonie czy na obóz. Dobrą porą będzie też wiosna. Z pewnością nie polecamy przeprowadzania prac remontowych późną jesienią i zimą. Mimo że łatwiej wtedy o dostępność fachowców, ze względu na niskie temperatury nie będzie to zbyt komfortowe (mamy tu na myśli wietrzenie i suszenie ścian).

Remont łazienki – dobry projekt to podstawa

Zanim przystąpimy do prac remontowych, warto poświęcić sporo czasu na zastanowienie się, czego potrzebujemy w łazience, aby była wygodna i przyjemna w użytkowaniu. Dobrym pomysłem jest naszkicowanie projektu łazienki na zwykłej kartce lub skorzystanie z programu komputerowego. Jeżeli nasz budżet na to pozwala, możemy też skorzystać z usług profesjonalnego architekta wnętrz.

Jeśli chcemy zmienić układ pomieszczenia, najpierw musimy zająć się instalacją wodno-kanalizacyjną i elektryczną, która warunkuje rozmieszczenie poszczególnych elementów (umywalki, wanny/brodzika, toalety, gniazdek).

Zakup materiałów wykończeniowych z wyprzedzeniem

Nie wszystkie osoby zdają sobie sprawę, że nie każdy produkt wykończeniowy do łazienki jest dostępny od ręki – dotyczy to szczególnie płytek. Może się okazać, że wzór, który przypadł nam do gustu, wymaga kilkutygodniowego okresu oczekiwania. Dlatego warto odpowiednio wcześnie złożyć zamówienie na wszystkie materiały (1-2 miesiące przed planowanym remontem). Dzięki temu wszystkie prace rozpoczną się w terminie, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z usług profesjonalnej ekipy remontowej (dobrzy fachowcy zwykle mają bardzo napięty grafik).

Ile kosztuje remont łazienki w 2021 roku? Orientacyjne ceny

Całkowity koszt remontu tego pomieszczenia sanitarnego zależy od kilku czynników, jest to m.in.:

  • zakres prac,
  • powierzchnia łazienki,
  • staż pracy ekipy remontowo-budowlanej,
  • ceny materiałów wykończeniowych,
  • standard wykończenia łazienki,
  • lokalizacja mieszkania/domu (zwykle im większe miasto, tym drożsi fachowcy).

Orientacyjny koszt wykończenia łazienki o powierzchni około 5m2 (w średnim standardzie) to wydatek rzędu 12 000-15 000 złotych. Ostateczny koszt inwestycji może wzrosnąć, jeśli uwzględnimy dodatkowe wydatki związane z koniecznością wywozu gruzu (po skuciu wszystkich starych płytek ceramicznych), zakupu lub wypożyczenia sprzętu (w przypadku samodzielnego wykonania całości lub części prac).

Przeczytaj też: https://dreamyhouse.pl/remont/wakacyjny-remont-w-domu-jak-go-zaplanowac/

Zdjęcie główne: La-Belle-Galerie/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*