Armatura łazienkowaMeble

W małej łazience – prysznic czy wanna?

W małej łazience – prysznic czy wanna?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Masz małą łazienkę i zastanawiasz się, co wybrać – wannę czy prysznic? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Podpowiemy Ci, co lepiej sprawdzi się w małym pomieszczeniu, oraz które rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne.

Prysznic czy wanna?

Zacznijmy od wanny – bez wątpienia jej atutem jest to, że daje komfort. Można się w niej zrelaksować, leżąc długo w kąpieli. Ponadto sprawdza się, gdy w domu mieszkają dzieci i zwierzęta. Dzięki odpowiedniej wannie stworzyć można salon kąpielowy na miarę spa. Do wyboru jest aktualnie kilka modeli np. z hydromasażem.

Wanny mają też swoje minusy: zajmują dużo miejsca, a do tego przyczyniają się do rozchlapywania wody na podłodze, zwłaszcza podczas dziecięcych zabaw.

Przyjrzyjmy się teraz prysznicowi. Dzięki kąpieli pod natryskiem oszczędzamy czas, który rano, przed wyjściem do pracy jest na wagę złota. Co ważne, brodzik zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wanna. Można wybrać opcję z głębszym lub całkiem płaskim brodzikiem, a nawet z odpływem liniowym.

Dobór kabiny zależy od aranżacji łazienki, również i ona nie zajmuje znaczącej ilości miejsca. Prysznic można również wyposażyć w hydromasaż. Brodzik, szczególnie ten płaski, będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób starych i schorowanych.

Mała łazienka – duże wybory

W małej łazience lepiej sprawdzi się natrysk, wanna zawsze zajmować będzie więcej miejsca. Aby móc komfortowo wypocząć w wannie, należy zamontować model o długości przynajmniej 140 cm. Dodatkowo, aby nie rozchlapywać wody, zainwestować trzeba w osłonkę. Są dwie opcje – zasłonka lub przesuwna szyba. Jedna wygląda mało estetycznie, a druga jest droga w montażu. Prysznic w całości, czyli brodzik plus kabina – będą tańsze niż wanna z obudową.

Popularne ostatnio rozwiązanie, czyli walk-in oraz odpływ liniowy, pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Dokupić można kabinę, która po kąpieli składa się na płasko do ściany. Wtedy wodę, która została po prysznicu, zbieramy specjalną szczotką do odpływu, dzięki czemu zyskasz dodatkowe miejsce w łazience. Dobrze jest wyłożyć wszystko takimi samymi płytkami, aby przestrzeń ta w ogóle się nie wyróżniała.

Co jest bardziej ekonomiczne?

Poza względami praktycznymi i estetycznymi, niezwykle ważne są także aspekty ekonomiczne. Zwłaszcza że całkowite wykończenie lub remont łazienki to koszt przynajmniej 10 tys. zł.

Zatem jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, warto wybrać coś, co pozwoli Ci oszczędzić parę groszy.

Także w tym przypadku lepiej sprawdzi się brodzik. Wypełniając wannę nawet do połowy, zużyjesz więcej wody niż podczas kilkuminutowego prysznica. Zatem jest to opcja zdecydowanie dla osób, którym dbałość o środowisko naturalne nie jest obca. Aby spotęgować ten efekt, zainwestować można w nowoczesną deszczownicę. Tego typu armatura pozwala na ograniczenie przepływu wody w ciągu minuty, bez utraty komfortu podczas kąpieli.

Jest to ciekawe rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej łazience, nawet w tej, na której nie musisz oszczędzać.

Łazienkowy kompromis

Bardzo ciężko jest dojść do kompromisu, zwłaszcza podczas samodzielnej aranżacji wspólnego mieszkania.

Jeśli masz wystarczającą ilość miejsca oraz zapasowe środki – postaw na wannę ze szklanym parawanem. Dzięki temu zadbasz o podłogę, a jeśli dodasz do tego nowoczesną deszczownicę –Twoja kąpiel będzie bardzo ekonomiczna. Znajdzie się także miejsce dla osób, które kochają relaks w wodzie. W ten sposób zadowolisz każdego z domowników.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*