Tanie urządzanie

Jak odnowić kanapę?

Jak odnowić kanapę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Stara kanapa wcale nie musi wylądować na śmietniku. Jest wiele sposobów, by dać jej drugie życie. Sprawdź, jak odnowić sofę w kilku skutecznych i prostych krokach.

Usuń zabrudzenia

Czasami zwykłe odkurzanie potrafi znacząco odświeżyć kanapę. Kurz, który z czasem osiadł na Twoim meblu, może wizualnie postarzać sofę. Jeśli delikatnie oczyścisz ją miękką końcówką, z pewnością zauważysz różnicę. Posiadacze psów i kotów mogą też skorzystać z rolek do ubrań. Ponadto dobrym pomysłem jest też zamówienie usługi mycia kanapy specjalnym wodnym odkurzaczem. Dotrze on do najgłębszych zabrudzeń oraz nada sofie świeży zapach. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na taki koszt, możesz też spryskać sofę neutralizatorem zapachów lub olejkiem eterycznym.

Odkryj nóżki

Sprawdź, na jakich nogach stoi Twoja kanapa. Czasami producenci ukrywają piękne, drewniane nogi pod długimi płachtami. Takie rozwiązanie sprawia, że sofa wygląda masywniej, ale też rzadko wpasowuje się do nowoczesnych, minimalistycznych mieszkań. Dobrym pomysłem jest więc zdjęcie lub upięcie zwisającego materiału. Sofa będzie wyglądała nowocześniej, a Twój pokój będzie sprawiał wrażenie przestronniejszego.

Kup nowe obicie

Znanym sposobem jest udanie się do tapicera. To najlepsze rozwiązanie, jednak wiąże się ono z dużym wydatkiem. Znamy alternatywę! Udaj się do sklepu z tkaninami i poszukaj nowego obicia. Uprzedzamy, że nie musisz trudzić się czasochłonną wymianą całego zniszczonego materiału. Wystarczy, że naciągniesz nowe obicie na swoją kanapę i przyszyjesz do niego mocną gumkę lub obszyjesz je kilka razy, aby się nie zsuwało. Najlepiej sprawdzi się to w przypadku sof z dużymi poduchami do siedzenia. W niektórych sklepach można też kupić dopasowany, bezszwowy pokrowiec.

Wymień poduszki

Częstym sposobem na odświeżenie wyglądu kanapy jest wymiana poduszek. To stosunkowo łatwe rozwiązanie, które faktycznie da sofie drugie życie. Możesz wymienić ich stare wypełnienie na łatwo dostępny puch lub kulki z silikonu czy poliestru. Jeśli chcesz nadać sofie całkowicie nowy charakter, dobrym pomysłem jest kupienie pluszowych poduszek w nietypowym kolorze. Nie musisz jednak wydawać na to dużych pieniędzy. Czasami wystarczy nabyć nowe poszewki – to ekspresowy i tani sposób na odświeżenie Twojej sofy. 

Jeśli zaś lubisz tuftowane poduszki, możesz zrobić je samodzielnie! Dzięki nim sofa będzie wyglądała nowocześniej i ekskluzywniej. Wystarczy, że przeciągniesz kilka nici przez warstwy materiału i przymocujesz guzik z przodu. Klasyczna poduszka zmieni się w stylowy element wystroju pomieszczenia.

Przemaluj swoją kanapę

Jeśli posiadasz tekstylną kanapę, możesz ją przemalować. Lateksowa farba łatwo zwiąże się z tkaniną, a jednocześnie pozostanie miękka i odporna na pękanie. Jeśli nałożysz kilka warstw, przekształcisz swoją sofę w zupełnie nowy mebel. To świetny sposób na odnowienie zniszczonej i zabrudzonej kanapy.

Zdj. główne: Naomi Hébert/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*