Okna i drzwiRemont

Jak wybrać kolor drzwi?

Jak wybrać kolor drzwi?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Białe, kolorowe, drewniane, jasne, ciemne. Sprawdzamy, w jaki sposób dobierać kolor drzwi do swojego wnętrza, by całość prezentowała się spójnie i estetycznie. To wcale nie jest takie trudne, jakby mogło się wydawać! 

Aranżacja własnej przestrzeni jest dużym i trudnym przedsięwzięciem, które jest nie tylko praco- i czasochłonne, ale też kosztowne. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę wiele aspektów, dokładnie przemyśleć każdy krok i obliczyć budżet, tak by później uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek. W tym wszystkim nie można zapomnieć, że oprócz funkcjonalności, praktyczności i wysokiej jakości, ogromne znaczenie ma estetyka. Tak jest też w przypadku drzwi wewnętrznych.

Podczas zakupu drzwi do domu czy mieszkania musimy zdecydować się na konkretny model, rodzaj ościeżnicy, klamkę, ale też detale, takie jak rodzaj wentylacji czy wzór szyby. Trzeba ponadto mieć świadomość, że kluczowe jest jeszcze wybranie koloru drzwi. To na tyle istotny element w naszych wnętrzach, że nie należy podejmować pochopnie tej decyzji. Podpowiadamy zatem, na co trzeba zwrócić uwagę i czym kierować.

Drzwi dobieramy do podłogi czy jednak nie?

Przez wiele lat obowiązywała zasada, by drzwi wewnętrzne dobierać do podłogi. Podejście jest poniekąd słuszne, gdyż wtedy bez wątpienia zachowamy spójność aranżacji, jednak dużo lepiej sprawdzi się dopasowanie ich do mebli, okien czy ścian. Pamiętajmy przy tym, by kolor był albo zbliżony, albo kontrastujący. Nie zaleca się też wprowadzania zbyt wielu dominujących barw. Dobrze natomiast komponuje się jednakowa kolorystyka drzwi, listew podłogowych oraz ram okiennych.

Do tego jeszcze istotne jest zachowanie zbliżonej temperatury kolorów – w chłodnych wnętrzach chłodne odcienie, w ciepłych ciepłe, choć czasami kontrast potrafi pięknie się komponować. Co ważne, kolor drzwi musi pasować do całego mieszkania czy domu, a nie tylko do jednego pomieszczenia czy jednego elementu, co niestety czasami jest praktykowane. Można też pokusić się o drzwi wtopione w ścianę, które robią duże wrażenie i prezentują się niezwykle szykownie.

Drzwi białe, a może kolorowe?

Dużą popularnością cieszą się najprostsze rozwiązania, czyli w tym przypadku – białe drzwi wewnętrzne. Są one bardzo uniwersalne, ponadczasowe, nie przytłaczają i dają dużą swobodę aranżacji.

Dodatkowo gdy zamontujemy je na białej ścianie, wówczas optycznie powiększymy pomieszczenie i rozjaśnimy je, co docenią przede wszystkim osoby dysponujące niewielkim metrażem.

Jeśli zaś chcemy mieć kolorowe drzwi, to najłatwiej będzie dobrać te w pastelowych odcieniach różu, błękitu czy mięty, w odcieniach kremowych i beżowych oraz jasnobrązowych. W niektórych mieszkaniach doskonale odnajdą się awangardowe i odważne kolory drzwi, które same w sobie będą stanowiły dekorację wnętrza. Zawsze też możemy przemalować nasze drzwi dedykowaną do tego farbą, którą bez problemu kupimy w markecie budowlanym czy Internecie.

Jasne i ciemne drewno – do jakich wnętrz pasują?

Prym wiodą także drzwi w kolorze drewna, świetnie korespondujące z większością aranżacji wnętrz. Dobrze, by dobrać taki sam bądź podobny odcień, jaki mają okna czy meble.

Warto zwrócić uwagę, że jasne drewno powiększy przestrzeń podobnie jak biel, natomiast ciemne drewno prezentuje się niezwykle elegancko, a gdy jeszcze jest ono w ciepłej tonacji, wówczas daje jeszcze wrażenie przytulności.

Jeśli mamy trudności w podjęciu decyzji, pozostaje trzeci wariant – drzwi w pośrednim odcieniu drewna, które będą miały w sobie i chłodniejsze, i cieplejsze podtony. Dzięki temu są jeszcze bardziej uniwersalne i nie ma problemu z dopasowaniem ich do całej stylistyki domu czy mieszkania. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*