Tkaniny i dekoracje

Jak udekorować okno w pokoju dziecięcym?

Jak udekorować okno w pokoju dziecięcym?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawą dekoracji okien jest ich zasłonięcie. Nie tylko ze względów prywatnych, ale i dekoracyjnych. 

Dostęp do okna powinien być bezproblemowy, dlatego nie polecamy stawiać na parapetach żadnych dużych elementów. Przede wszystkim warto skupić się na samych szybach i obszarze wokół opraw. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór dekoracyjnych firanek, rolet, czy naklejek na szyby! 

Wybór odpowiednich okien do pokoju malucha

Dziecięce pokoje pełne są kolorów i zazwyczaj wyglądają inaczej niż reszta domu. Obecnie w sklepach budowlanych można znaleźć szyby, które mają różnokolorowe oprawy, pasujące niemalże do każdej barwy. Pamiętaj, że nie jest to najtańszy zakup, a upodobania Twojego dziecka z czasem będą się zmieniać. Kupno kolorowych okien będzie wymuszało aranżacje pokoju w podobnych barwach lub ich całkowitą wymianę.

Jeśli jednak zdecydujesz się na kolorowe oprawy, wybierz te o podwójnych barwach. Oprawy zewnętrzne powinny mieć neutralny kolor, a wewnętrzne wybrany przez nas. Inaczej spójność elewacji domu zostanie zaburzona. Mimo wszystko najczęściej wybieranymi kolorami opraw jest szary oraz biały. 

Firanki, rolety lub zasłony

Gdy już wybraliśmy kolor opraw okien, przyszedł czas na ich udekorowanie. Podstawą aranżacji są firanki, rolety i zasłony. Najczęściej to one zdobią okna w pokoju każdego domownika. Można je znaleźć w pięknych wzorach, co więcej, chronią mieszkańców przed niechcianym wzrokiem przechodniów. Odpowiednio dobrane będą pięknym wykończeniem pokoju malucha. 

Obecnie na rynku można znaleźć szeroki wybór rolet. Mowa tutaj nie tylko o zwykłych przesłonach okien w jednym kolorze. Teraz kupisz rolety z postaciami z bajek lub ulubionymi wzorami dziecka. Jeśli chcesz, możesz pozwolić mu zaszaleć i samodzielnie je wybrać. Pamiętaj tylko o tym, że dzieci szybko zmieniają zdanie i za rok prawdopodobnie rolety będą musiały zostać wymienione. Mimo wszystko jest to jedna z najwygodniejszych opcji do pokoju dziecięcego. 

Szczególnie poleca się rolety “dzień i noc”. Dostęp światła słonecznego będzie wówczas zapewniony, gdy rolety się delikatnie rozsunie. Ponadto mają one dobrą długość, sięgają jedynie parapetu. Nic wtedy nie stoi na przeszkodzie, aby udekorować okno czymś więcej. Rolety są bardzo proste w obsłudze i nie wymagają trudniejszych manewrów. 

Jeśli decydujesz się na firanki i zasłony, pamiętaj o ich długości. Nie mogą one sięgać ziemi, ponieważ dziecko będzie je deptać, a z czasem niechcący zniszczy. Firanki zdobiące pokój dziecka powinny być lekkie, zwiewne i w jasnych barwach, dopasowanych do koloru ścian. 

Zasłony są zdecydowanie rzadziej używane, ponieważ okna częściej zasłaniane są przez rolety. Jeśli jednak je wybierzesz, możesz poszaleć kolorystycznie. Producenci oferują szereg zasłon przeznaczonych dla dziecięcych pokoi. Możesz wybrać te we wzory zwierząt lub postaci z bajek. Wymiana zasłon jest znacznie tańsza niż rolet.

Ozdoby okien pokoju dziecięcego

Do dekoracji okien najczęściej stosowane są lambrekiny – to krótkie pasy zwisające wzdłuż karnisza. Można do nich przyczepić różnorodne dekoracje, takie jak motylki, kokardki, koraliki, czy zamocować popularne cotton balls. Lambrekiny kolorystycznie nawiązują do barw pokoju dziecięcego. Dobrze wyglądają w połączeniu z krótkimi firankami, które są finezyjnie upięte. 

Jeśli wybraliśmy lekkie, zwiewne firanki do pokoju dziecka, to również można je udekorować. Warto robić to tematycznie lub pozwolić maluchowi samodzielnie je ozdobić – w końcu to jego pokój. Gdy Twoja pociecha ma dopiero kilka miesięcy, możesz przyozdobić jego firanki zimą w śnieżynki, a latem w motyle i kwiaty. 

Kolejnym ciekawym pomysłem na udekorowanie okien jest kupno naklejek. W sklepach można znaleźć wiele tego typu dekoracji dedykowanych tylko i wyłącznie szybom. Mogą to być niewielkie naklejki z bohaterami, czy duże eleganckie ozdoby w kształcie kwiatów. Szyby można ozdobić również za pomocą sztucznego śniegu lub specjalnych farbek do szkła. Pamiętaj jednak o tym, że każde z tych akcesoriów musi być przeznaczone do okien, w innym przypadku próby usunięcia dekoracji mogą skutkować nieestetycznymi plamami pozostawionymi na szkle.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*