Tkaniny i dekoracje

Jak powiesić zasłony, aby nie przytłoczyć wnętrza?

Jak powiesić zasłony, aby nie przytłoczyć wnętrza?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zasłony, podobnie jak firany, wracają w ostatnich latach do łask dekoratorów wnętrz. Często w modnych aranżacjach to właśnie one zdobią okna. Jak powiesić je w domu, by nie przytłoczyć wnętrza?

Zasłony – klasyczna ozdoba okna

Zasłony, niegdyś nieodzowny element każdego okna, zniknęły na jakiś czas z naszych domów, wyparte przez rolety i żaluzje. Teraz wracają, w odmienionej nieco wersji, ale ciągle jako dodatek efektowny i bardzo praktyczny. Odpowiednio dobrane zasłony potrafią doskonale podkreślić styl pomieszczenia. Dobrane niewłaściwie, przytłaczają wnętrze i wywołują wrażenie ciężkości. Zatem jak wybrać i powiesić zasłony, by dobrze komponowały się z wystrojem wnętrza? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tekstu!

Zwiewne zasłony 

Delikatne, półprzezroczyste i jednolite zasłony to hit dekoracyjny z ostatnich lat. Takie zasłony z woalu, satyny, organzy czy tiulu często zastępują firanki. Gdy zasłonimy nimi okno, zapewnimy sobie prywatność i ochronę przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów.

Jednocześnie materiał, z którego zostały wykonane, jest na tyle cienki i zwiewny, że nie musimy się obawiać, iż zasłony będą najbardziej wyróżniającym się elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu. Zaletą takich zwiewnych zasłon jest możliwość różnego upinania ich – możesz podpinać je po bokach, fantazyjnie upinać po skosie lub zostawiać puszczone luzem. Popularne jest również dekorowanie okna zwiewną zasłoną, która swobodnie opada na ziemię – to rozwiązanie bardzo efektowne, ale niestety mało praktyczne.

Zasłony we wzory

Podczas wyboru zasłon we wzory trzeba być ostrożnym. Takie wzorzyste zasłony zaciemniające mogą przytłaczać wnętrze, szczególnie jeśli jest ono niewielkie, a wzory na materiale są duże. Bezpieczniejszą opcją jest postawienie na materiał z drobnym wzorem. W ostatnich sezonach najmodniejsze są zasłony we wzory roślinne. Tego typu zasłony upina się raczej w sposób tradycyjny, gdyż to ich deseń ma pełnić funkcję dekoracyjną. Pamiętaj, że takie zasłony wyglądają dobrze w jasnych i oświetlonych pomieszczeniach. Jeśli szukasz zasłon do ciemnego pokoju, lepiej zrezygnuj z zasłon we wzory.

Wieszanie zasłon – kilka przydatnych rad

Nawet najpiękniejszy materiał na zasłony straci urok, jeśli zostanie niewłaściwie powieszony. Najważniejszą zasadą podczas dekoracyjnego upinania zasłon jest umiar, szczególnie jeśli oprócz nich wieszamy też firanki. W takim przypadku lepiej zrezygnować na przykład z lambrekinów, które najczęściej są mocno ozdobne i przytłaczające. Również nadmiarowe marszczenie materiału może sprawić, że zasłona w towarzystwie firanki nie będzie wyglądać dobrze. 

Jeśli jednak bardzo zależy nam na dodaniu do wystroju okna jakiegoś elementu dekoracyjnego, to warto przyjrzeć się ofercie upinaczy do zasłon, które są dostępne w wielu wzorach. Bez problemu znajdziemy upinacze, które będą pasować do wybranego rodzaju zasłon i do stylu pomieszczenia. Sznur zakończony chwostem, ozdobna, niemal biżuteryjna spinka do zasłon, a nawet upinacz z motywem bajkowym idealny do pokoju dziecięcego – wybór wzorów jest naprawdę ogromny!

Zdj. główne: cleverdesigner/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*