Materiały budowlaneRemont

Co to jest mikrocement?

Co to jest mikrocement?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Surowy charakter mikrocementu sprawia, że ten materiał doskonale sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, industrialnych i loftowych. Co warto wiedzieć o mikrocemencie? Jak można go wykorzystywać? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Ściany i podłogi możemy wykończyć przy pomocy różnych materiałów. Tradycyjnym rozwiązaniem, które sprawdza się od wielu lat, jest wykorzystywanie betonu. Warto jednak zwracać uwagę na nowocześniejsze materiały budowlane takie jak mikrocement. Czym się on wyróżnia? Jakie ma właściwości? Dlaczego może być dobrym wyborem?

Mikrocement – co to jest?

Mikrocement jest cienkowarstwową zaprawą, którą wykorzystuje się podczas dekoracyjnego wykańczania ścian i podłóg. Składa się z dwóch składników – cementu i mieszanki polimerów. To właśnie dzięki odpowiednio dobranym polimerom mikrocement wyróżnia się bardzo spoistą konsystencją. Zazwyczaj warstwa mikrocementu nie przekracza 3 mm, więc jest bardzo cienka. Nie oznacza to jednak, że ten materiał jest mało wytrzymały, wręcz przeciwnie – pomimo niezbyt grubej warstwy mikrocement po wyschnięciu jest odporny nawet na duże obciążenia, dlatego na pewno sprawdzi się jako wykończenie podłóg.

Najczęściej mikrocement ma matową bądź błyszczącą powierzchnię, ale za taki efekt nie odpowiada sam materiał, a użyty do jego końcowej impregnacji lakier. Impregnacja jest konieczna, ponieważ pozwala zabezpieczyć cienką warstwę mikrocementu.

Warto wiedzieć, że w handlu mikrocement może występować pod różnymi nazwami. Często opisuje się go jako mikrobeton lub beton cire.

Mikrocement – zastosowanie

Mikrocement możemy wykorzystywać przy różnych pracach budowlanych i wykończeniowych, ale musimy pamiętać, że ten materiał lepiej sprawdza się w pomieszczeniach zamkniętych.

Mikrocementem pokrywa się przede wszystkim podłogi i ściany, nie tylko w domach, lecz także biurach i wszelkich obiektach handlowych oraz przemysłowych. Uniwersalny i nieprzytłaczający charakter tego materiału sprawia, że wpasuje się on w wiele nowoczesnych projektów i aranżacji.

W jakich pomieszczeniach warto wykorzystywać mikrocement? Beton cire charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem przewodności cieplnej, więc jeśli zależy nam na ogrzewaniu podłogowym, możemy zdecydować się na posadzkę z mikrocementu, na przykład w salonie, sypialni czy jadalni.

Jeżeli chcielibyśmy mieć posadzkę z mikrobetonu w łazience lub kuchni, to wystarczy, że pokryjemy go odpowiednią powłoką nieprzepuszczalną, dzięki której stanie się wodoodporny.

We wnętrzach industrialnych i loftowych mikrocement często pojawia się na ścianach, niekiedy w towarzystwie surowych cegieł, co podkreśla charakter aranżacji.

Mikrocement – zalety i wady

Mikrocement bardzo szybko się utwardza. Jeżeli położymy go na podłodze, to będziemy mogli po nim chodzić już po 24 godzinach. Pełną twardość materiał uzyskuje po około tygodniu.

Wśród innych znaczących zalet mikrobetonu możemy wymienić:

  • wszechstronne zastosowanie,
  • wysoką elastyczność,
  • możliwość wykorzystania na różnych powierzchniach, na przykład na betonie, drewnie, szkle, metalu, panelach podłogowych czy płytach gipsowo-kartonowych,
  • dobrą przyczepność do podłoża.

Z kolei największą wadą mikrocementu jest jego wysoka cena, za 1 m² zapłacimy nawet 300 zł. Poza tym jego wykonanie wymaga odpowiedniej wiedzy i narzędzi.

Zdjęcie główne: Life-Of-Pix/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*