RemontŚciany i podłogi

Płytki – idealne rozwiązanie do kuchni?

Płytki – idealne rozwiązanie do kuchni?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Płytki to najpopularniejsze rozwiązanie w kuchniach. I nie bez powodu! Są one niezwykle funkcjonalne oraz mogą dodać wnętrzu walorów estetycznych. Dowiedz się, dlaczego to właśnie one sprawdzą się najlepiej, jakie wybrać oraz jakie są alternatywy.

Rodzaje płytek

Zacznijmy od tego, jakie płytki do kuchni możesz wybrać. A rodzajów jest naprawdę sporo. 

  • Glazura – są to najbardziej tradycyjne płytki na ścianę. Są one pokryte szkliwem, dzięki czemu pięknie odbijają światło. Niestety charakteryzują się kruchością, ale za to są wyjątkowo odporne na środki chemiczne, dlatego też bez problemu możesz je myć z wszelkich zabrudzeń, o które w kuchni niezwykle łatwo.
  • Terakota – są to płytki kamionkowe, które sprawdzą się zarówno w roli płytek ściennych, jak i tych podłogowych. Produkuje się je z oczyszczonej, drobnoziarnistej gliny i to właśnie jej zawdzięczają swój piękny kolor.
  • Gres – są to płytki ceramiczne, które zostały poddane dodatkowemu procesowi prasowania. Doskonale nadają się zarówno na podłogę, jak i na ścianę. Charakteryzują się one dużo twardością oraz wytrzymałością.
  • Płytki szklane – w kuchni świetnie sprawdzą się także płytki szklane, jednak pamiętaj, że możesz położyć je jedynie na ścianę. Jest to wyjątkowo modny materiał, który bez trudu utrzymamy w czystości. 

Płytki matowe czy z połyskiem?

Jakie więc wybrać płytki, aby sprawdziły się w kuchni? Sposób wykończenia płytek ma duże znaczenie dla efektu aranżacji. Dlatego tak ważne jest, aby zdecydować się, w którą stronę chcesz iść. Wysoki połysk ożywia wnętrze i powiększa je optycznie, dlatego sprawdzi się genialnie w małych kuchniach w bloku. Pamiętaj jednak, że ta właściwość ma także swoje wady –  już z daleka widać na nich wszelkie zanieczyszczenia, nawet delikatne zacieki po wodzie. Mat z drugiej strony prezentuje się bardzo nowocześnie i stwarza ciekawą bazę dla industrialnych aranżacji, szczególnie gdy jest w parze z ciemnymi kolorami, a dodatkowo nie widać na nim zabrudzeń.

Małe czy duże płytki?

Wybierając płytki do kuchni, należy zastanowić się także nad ich rozmiarem oraz kształtem. Wolisz klasyczne kwadratowe płytki, duże jednolite zdobienie, a może ciekawe płytki patchwork lub płytki heksagon. To, na które rozwiązanie się zdecydujesz, powinno zależeć przede wszystkim od Twojego wnętrza, a konkretniej jego wielkości.  W małych kuchniach należy unikać dużych płytek. Mogą być to płytki kwadratowe bądź prostokątne – zależy to już od Twojego gustu. Ważne jednak, aby odbijały one światło, co optycznie powiększy kuchnię. Możesz także zdecydować się na glazurową mozaikę. W dużych kuchniach zaś doskonale sprawdzą się duże płytki, dzięki którym uzyskasz piękny efekt niemal jednorodnej, gładkiej ściany. To genialne rozwiązanie do nowoczesnego i industrialnego wystroju. Jeśli jednak chcesz, aby kuchnia miała bardziej elegancki charakter oraz nieco przepychu, to możesz zdecydować się na kolorowe mozaiki. 

Alternatywy dla płytek

Jak widzisz płytki to świetne rozwiązanie do kuchni. Jeśli jednak nie one, to co innego? Jeśli chodzi o ściany, to ciekawą alternatywą są z pewnością takie rozwiązania jak panele, wodoodporne tapety, a nawet samoprzylepne mozaiki. Są one trwałe i łatwo utrzymasz je w czystości. Jednak w przypadku podłogi niezalecane jest rezygnowanie z płytek, ponieważ jest to najtrwalsze i najbardziej funkcjonalne rozwiązanie do kuchni.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*