UrządzeniaWyposażenie

Jak prawidłowo odprowadzić spaliny z kotła kondensacyjnego?

Jak prawidłowo odprowadzić spaliny z kotła kondensacyjnego?
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Bezpieczna i efektywna eksploatacja gazowego kotła kondensacyjnego wymaga odpowiedniego i właściwie funkcjonującego systemu powietrzno-spalinowego. To podstawa, ponieważ spalanie paliw zawsze powiązane jest z pewnym ryzykiem eksploatacyjnym, a nowoczesne konstrukcje kotłów gazowych wyposażone w zaawansowane systemy diagnostyczne nie pozwolą na normalną pracę produktu w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości. Jak zadbać o bezpieczeństwo i niezawodne działanie urządzenia? Z poniższego tekstu dowiesz się jak prawidłowo odprowadzić spaliny z kotła kondensacyjnego.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego odprowadzanie spalin z kotła kondensacyjnego jest tak ważne,
  • jakie są rodzaje układów powietrzno-spalinowych w kotłach gazowych kondensacyjnych,
  • jaki związek z odprowadzeniem spalin z kotła gazowego kondensacyjnego ma prawidłowy montaż urządzenia.

Prawidłowe odprowadzenie kondensatu – dlaczego jest takie ważne?

Integralną cechą spalin usuwanych przez kocioł gazowy kondensacyjny jest ich zdecydowanie niższa temperatura niż ma to miejsce w przypadku urządzeń niekondensacyjnych z otwartą komorą spalania. Dzięki wykropleniu pary wodnej na wymienniku głównym kotła maleją straty kominowe, a rosną korzyści energetyczne. Powstały kondensat wymaga jednak prawidłowego odprowadzenia do systemu kanalizacji poprzez syfon. W przeciwnym razie może dojść do postępującego zalewania kotła kondensatem, co w konsekwencji będzie skutkować wzrostem oporu przepływu spalin przez wypełniony skroplinami wymiennik.

Brak odpowiedniego przepływu spalin to gwarancja awarii kotła uniemożliwiającej jego dalszą pracę. Jak uniknąć takiej sytuacji? Przede wszystkim należy regularnie serwisować kocioł, ponieważ jedną z podstawowych czynności serwisowych jest sprawdzenie odpływu kondensatu i ewentualne oczyszczenie z zanieczyszczeń wszystkich elementów, które za ten odpływ odpowiadają. Najczęściej zanieczyszczeniu ulega syfon. Równie ważnym jest odpowiedni montaż odpływu zgodnie z instrukcją instalacji. W przeciwnym razie w układzie może dojść do zaistnienia podciśnienia, które również doprowadzi do blokady.

Jaki układ powietrzno-spalinowy zastosować w kotle gazowym kondensacyjnym?

Każdy kocioł kondensacyjny jest certyfikowany do pracy w określonych konfiguracjach powietrzno-spalinowych, które wyszczególnione są w jego dokumentacji technicznej. Wybór odpowiedniego układu kominowego zależny jest zatem od zestawu dopuszczonych przez producenta konfiguracji oraz lokalnych warunków związanych z kosztami i specyfiką danego obiektu.

W budownictwie jednorodzinnym najpopularniejszymi konfiguracjami są te o oznaczeniach C93, C33 oraz C13, gdzie powietrze do spalania dostarczane jest z zewnątrz budynku bezpośrednio do kotła.

  • Układ C93

Jest potocznie nazywany doszachtowym, ponieważ podlega uzbrojeniu istniejącego, ognioodpornego szachtu kominowego (wykonanego najczęściej z materiałów ceramicznych) w odporny na oddziaływanie kondensatu przewód spalinowy o średnicy wynoszącej najczęściej 60 lub 80 mm. Odcinek między kotłem a szachtem jest natomiast zbudowany z koncentrycznych, współosiowych elementów w układzie „rura w rurze”.

Konfiguracja C93 jest popularna z powodu atrakcyjności finansowej oraz nieskomplikowanego montażu. Trzeba jednak pamiętać, że taki układ ma swoje wymogi. Wykorzystywany na potrzeby czerpania powietrza szacht musi się cechować odpowiednią czystością. Szacht, który w przeszłości pełnił funkcję komina kotła stałopalnego, na pewno do takich nie należy. Jego ściany będą pokryte sadzą i pyłem, a pobór powietrza wraz z tymi zanieczyszczeniami w krótkim czasie doprowadzi do ich osadzenia w komorze spalania kotła gazowego i awarii urządzenia. W takim przypadku wymagane jest profesjonalne, gruntowne czyszczenie komina.

  • Konfiguracja C33

To alternatywa dla układu C93. Jest to konfiguracja, którą również można zastosować w budynku, który nie ma żadnych szacht dymowych. Konfiguracja C33 cechuje się budową koncentrycznego systemu powietrzno-spalinowego od kotła aż po dach.

  • Konfiguracja C13

Podobnie jak w przypadku C33 tak i tutaj układ charakteryzuje się budową koncentrycznego systemu powietrzno-spalinowego. Odprowadzanie spalin odbywa poprzez poziome wyprowadzenie kondensatu przez dach skośny lub ścianę zewnętrzną budynku. Taka konfiguracja zapewnia najniższe koszty inwestycyjne jednak w warunkach polskich, zgodnie z prawem możliwa jest do zastosowania w wolnostojącym budownictwie jednorodzinnym wyłącznie we współpracy z kotłami o nominalnej mocy cieplnej nie wyższej niż 21 kW.

Wstępnie wybrany układ powinien zostać poprawnie zwymiarowany. Nie jest to możliwe bez zapoznania się z instrukcją konkretnego modelu gazowego kotła kondensacyjnego. Wbrew obiegowym opiniom nie istnieją bowiem zestawy uniwersalne pasujące do każdego urządzenia. Istnieje szereg czynników, które muszą zostać sprawdzone z dokumentacją, tzn.: średnica szachtu, przewidywana długość całkowita wszystkich elementów układu, długość części pionowej, poziomej, ilość kształtek (kolana, trójniki), kąty zastosowanych kolan itd.

Tylko wymiarowanie oparte na dokumentacji producenta kotła pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy w lokalnych warunkach jest możliwe zastosowanie danej konfiguracji oraz w jakim wymiarze.

Odprowadzenie spalin z kotła gazowego a staranny montaż urządzenia

Staranny montaż systemu powietrzno-spalinowego to podstawa. Lokalizowanie i naprawa błędów w układzie odprowadzania spalin jest bowiem problematyczne – w większości przypadków jego elementy nie są widoczne na pierwszy rzut oka i niekiedy jest wymagany demontaż całego układu.

Kocioł gazowy kondensacyjny ecoTEC plus

Kocioł gazowy kondensacyjny ecoTEC plus

Bardzo ważnym aspektem prawidłowego montażu jest szczelność instalacji. Elementy spalinowe stosowane z kotłami kondensacyjnymi są składane na uszczelki. Niedokładny montaż może prowadzić do podwinięcia uszczelki, a w konsekwencji powstania nieszczelności. W efekcie do komory spalania będzie się dostawać nie tylko czyste powietrze z zewnątrz, ale też niepożądane spaliny.

Weryfikacja nieprawidłowego działania kotła, takiego jak ecoTEC plus marki Vaillant, zwykle zaczyna się od wykonania analizy spalin za pomocą wzorcowanego analizatora. Dostarczanie zamiast czystego powietrza także produktów spalania prowadzi do wzrostu zawartości tlenku węgla w spalinach ponad wartości prawidłowe wskazane w dokumentacji technicznej kotła.Taka informacja nakierowuje już instalatora na poszukiwanie fizycznych nieszczelności obecnych w układzie. Nie bez powodu wśród wielu firm wykonawczych panuje przekonanie, że po sprawnym montażu systemu powietrzno-spalinowego dalsze etapy instalacji kotła kondensacyjnego są już znacznie prostsze.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*