Tkaniny i dekoracje

Jakie poduszki na szarą kanapę wybrać?

Jakie poduszki na szarą kanapę wybrać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Masz szarą kanapę i chcesz ją przyozdobić? Świetnym elementem dekoracyjnym będą poduszki. Tylko jak dobrać je tak, aby stworzyć ciekawą całość?

Poduszki na szarej kanapie – jak dobierać ozdoby?

Szara sofa to mebel, który może być doskonałą bazą dla różnych ozdób. Na kanapie umieścić możemy poduszki w różne wzory oraz kolory. Ważne, aby współgrały one ze sobą. Poduszek pasujących do szarej kanapy jest wiele. Sprawdźcie, które będą idealnie współgrać z szarością obicia.

Kolory i wzory idealne pasujące do szarej kanapy

Mebel w kolorze szarym jest świetnym tłem do zabawy kolorami. Roztacza bardzo wiele możliwości w doborze pasujących poduszek. Aby tekstylia ze sobą współgrały, muszą pasować zarówno do koloru ścian, elementów wystroju wnętrza, jak i oczywiście do samej sofy. W tej sytuacji z pomocą przychodzi koło barw.

Odcienie, które znajdują się po przeciwległych stronach koła, to kolory kontrastujące. Takie połączenie będzie bardzo wyraziste i narzuca pozytywny charakter pomieszczeniu. Aby ożywić szary kolor, warto dodać do kanapy poduszki w mocnych odcieniach – żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Świetne okazują się również mocne róże. Do ciekawych wzorów zaliczyć można różowe flamingi, złoty z elementami mozaiki, pomarańczowy z owocami oraz czerwony w indyjskim stylu (najlepiej z frędzlami).

Na kole barw znajdują się także kolory, które ze sobą sąsiadują – określa się je właśnie mianem sąsiadujących. Takie połączenia dają gwarancję pełnej spójności i harmonii, bez elementu zaskoczenia. Wnętrze wydaje się wówczas spokojne, bez zbędnego chaosu. Szarość jest bardzo subtelnym kolorem. Sofę w tym odcieniu podkreślą brązowe, turkusowe i zielone poduszki.

Warto pamiętać, aby kolory nie były zbyt mdłe. Co do kształtów interesujące będą geometryczne koła w brązie, niebieska fala mozaiki, zielone kwiaty oraz bezszwowe tło z wzorem zarysu liści. Ważne, aby nie przesadzić z ilością połączeń kolorystycznych. Mimo tego, że szarość jest doskonałą bazą, zbyt duży chaos wywołany ilością wzorów i barw spowoduje, że w takim pomieszczeniu czuć będzie niepokój. Barwy mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie.

Wielkość poduszek

Na liczbę poduszek na kanapie bezpośredni wpływ ma wielkość i kształt mebla oraz rozmiar poduch. Przyjmuje się, że na trzyosobowej sofie powinno znaleźć się maksymalnie do sześciu średniej wielkości poduszek. Jeżeli mamy więcej, możemy ułożyć je np. na fotelu lub po prostu schować w szafie i co jakiś czas zmieniać lekko wystrój.

Sposób układania poduszek na sofie zależy od właściciela mieszkania. Ładnie wyglądają zarówno ułożone jedna za drugą po obu stronach, jak i jedna obok drugiej z jednej strony sofy. Jednak lepiej sprawdza się artystyczny nieład. Jedyna zasada, która tu obowiązuje, jest taka, że mniejsze poduszki powinny się znaleźć z przodu, aby były widoczne.

Kształt poduszki

Co do samego kształtu poduszki występują w przeróżnych formach i wielkościach. Zazwyczaj w sklepie znaleźć można standardowe jaśki w rozmiarze 45 cm. Jest to kwadrat średniej wielkości, który będzie się świetnie komponował również z większymi poduszkami. Ciekawe będą także poduchy w kształcie koła oraz te przypominające węzeł. Najwygodniejszym modelem jest prostokąt. Świetnie sprawdzi się jako wałek pod głowę. Warto pamiętać, że poduszki nie powinny być jedynie piękne, ale również wygodne i praktyczne.

Zdj. główne: Kelsey Dody/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*