RemontŚciany i podłogi

Co na ściany wewnętrzne? Rozwiązania i pomysły

Co na ściany wewnętrzne? Rozwiązania i pomysły
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sposób, w jaki będziesz wykańczać ściany wewnętrzne, jest zależny od różnych czynników – rodzaju pomieszczenia, rodzaju ścian i wreszcie efektu, jaki chcesz osiągnąć.

Zanim wybierzesz materiał

Na samym początku nie wybieraj materiału na ścianę, lecz sprawdź, z jakiego została wykonana sama powierzchnia i jakiego jest rodzaju. Od tego zależy, spośród jakich wykończeń będziesz mógł wybierać. Jeden wymóg jest uniwersalny dla wszystkich: powierzchnia ściany musi być gładka. 

Weź też pod uwagę zwłaszcza rodzaj pomieszczenia. Te, w których ściany miałyby częsty kontakt z wodą czy wilgocią, będą potrzebowały odpornego na nie materiału. Dlatego dla kuchni i łazienek rekomendowane jest wybranie płytek ceramicznych czy kamienia. Ściany wewnętrzne muszą spełniać jeszcze inną, ważniejszą funkcję – jest nią zapewnienie odpowiedniej izolacji cieplnej. Jeśli przemyślałeś już te kwestie, możesz przystępować do wyboru materiału. Pamiętaj, że ściany wewnętrzne powinny pasować do wybranej kolorystyki pomieszczenia oraz stylu, w jakim zostało zaaranżowane całe mieszkanie. 

Farba

Od „zwykłej” farby znacznie praktyczniejsze będzie użycie plamoodpornej, wodoodpornej czy odpornej na szorowanie, szczególnie w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka oraz w przypadku, jeśli w twojej rodzinie są małe dzieci.

Wyróżnia się trzy sposoby wykończenia powłoki: matową, głęboką matową i satynową. Pierwsza jest najbardziej popularna ze względu na łatwość aplikacji oraz pokrycie, które zakryje nieznaczne nierówności podłoża. Jeśli są one dużo bardziej widoczne, lepiej zdecydować się na farbę głęboko matową. Zmniejszy to możliwość powstania smug, a dzięki niskiemu poziomowi odbijania światła sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na „stonowane”. 

>> Zobacz też: Na co zwracać wybierając armaturę łazienkową?

Farbę o satynowym połysku cechuje najbardziej dekoracyjny charakter, padający na nią blask sprawi, że całość wyda się jeszcze bardziej rozświetlona. Niestety jest dość trudna w aplikacji i nie zamaskuje niedoskonałości ścian, dlatego lepiej malowanie nią pozostawić fachowcom.

Tapeta

Możesz pokryć nią całą ścianę albo tylko jej część – w salonie może być atrakcyjnym tłem dla kanapy, w sypialni – zdobić ścianę przy biurku, łóżku lub tylko u jego wezgłowia. Wzorów jest mnóstwo: roślinne, graficzne, abstrakcyjne, z motywami zwierząt czy imitujące cegłę lub kamień.

Na popularności zyskują ostatnio fototapety. Optycznie powiększą pomieszczenie, zwłaszcza te prezentujące krajobrazy. W przeciwieństwie do zwykłych tapet dadzą wrażenie trójwymiarowości i będą zdecydowanie oryginalniejszą dekoracją

Płytki

Ceramiczne są rekomendowane do ścian kuchennych i łazienkowych ze względu na wysoki stopień odporności na działanie wilgoci, wody i środków chemicznych – bardzo łatwo się je czyści. 

Winylowe doskonale imitują kamień, cegłę, ceramikę oraz drewno. Ich dodatkowym plusem jest to, że można kupić bardzo łatwe w montażu płytki samoprzylepne. Nie powinno się jednak stosować ich w łazience oraz w kuchni, chyba że z dala od kuchenki czy zlewu. Jeśli jednak któryś z domowników jest alergikiem – sprawdzą się idealnie.

Ciekawym rozwiązaniem będą też szklane płytki lustrzane. Dadzą złudzenie większego pomieszczenia oraz rozjaśnią je dzięki odbijaniu światła. Te wysokiej jakości nie będą się rysować ani pękać, łatwo też utrzyma się je w czystości.

Płyty korkowe

Gruboziarnista zapewni doskonałą izolację cieplną oraz… akustyczną. Docenią ją szczególnie mieszkańcy miast. Można pokryć nimi całą ścianę lub przyciąć tak, by tworzyły wybrany wzór, np. plastry miodu czy imitację mozaiki. Będą pasowały idealnie do mieszkania urządzonego w stylu eko.

Korek nie przyciąga kurzu, dlatego płyty nadadzą się do mieszkania lub pokoju alergika. Ze względu na zaimpregnowanie warstwy ochronnej jest łatwy do utrzymania w czystości i odporny na wodę, tłuszcz i inne zabrudzenia. Dostępne są warianty w różnych wzorach i kolorach. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*