Materiały budowlaneRemont

Wakacyjny remont w domu – jak go zaplanować?

Wakacyjny remont w domu – jak go zaplanować?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wakacje to czas, w którym wiele osób decyduje się poświęcić swój wolny czas na dokończenie trwających od dawna remontów lub odświeżenie mieszkania. Warunki pogodowe sprzyjają drobnym zmianom aranżacyjnym. 

Chociaż to wiosna najbardziej motywuje, wiele osób znajduje czas na wprowadzenie faktycznych zmian w swoje życie i otoczenie dopiero wraz z nadejściem wakacji. Warto jednak pamiętać, że nieprzemyślany i spontaniczny remont to większe wydatki i więcej stresu. Dlatego warto poświęcić chwilę na dokładne zaplanowanie wakacyjnego odświeżenia mieszkania. 

Weź urlop na wakacyjny remont w domu

Pierwszym podstawowym problemem każdego remontu jest czas – a mianowicie to, że zawsze go brakuje. Jeśli więc wiesz, jakie dokładnie prace należy wykonać w Twoim domu, możesz skonsultować się ze specjalistą, aby dokładnie określił on, ile czasu może zająć dokończenie ich. Warto brać pod uwagę niespodziewane przykre niespodzianki, jakie często wychodzą podczas remontów i przedłużyć urlop o kolejne 3 dni. 

Jeśli chcesz zaoszczędzić, większość prac wykonasz sam – a wiadomo, że po pracy masz ochotę tylko usiąść z ulubioną książką i zrelaksować się, a nie biegać z pędzlem i malować ściany. Właśnie dlatego urlop jest niezbędny. Wypoczęty będziesz bardziej produktywny, a co za tym idzie – szybciej skończysz remont.

Zaplanuj jednolitą aranżację 

Chociaż wydaje się, że dodatki takie jak poduszki, świeczniki i pledy można kupić spontanicznie po pomalowaniu ścian, warto już wcześniej zaplanować spójną aranżację w najmniejszych szczegółach. Pozwoli Ci to uzyskać pewność, że kolory mebli zgrają się z wybranymi odcieniami ścian, a cała aranżacja pasować będzie do vintage latarenek, które zawsze chciałeś mieć w sypialni. W dodatku, jeśli zmieniasz wystrój tylko jednego z pomieszczeń, upewnij się, że nawet pomimo aranżacyjnych różnic, będzie on spójny z resztą domu. Chyba, że podoba Ci się eklektyzm stylów – inny w każdym pokoju? 

Wyrzuć niepotrzebne

Wakacyjny remont w domu to świetna okazja do zrobienia gruntownych porządków. Jeśli wymieniasz podłogi, wszystkie przedmioty muszą zostać usunięte z pomieszczenia – a przedtem opróżnione. 

>> Zobacz też: Pożyczka na remont – czy to się opłaca?

Podczas wielu lat mieszkania w jednym miejscu, często gromadzi się wiele dokumentów, niepotrzebnych pamiątek, rzeczy, które miały być przydatne, a jednak teraz nie wiesz, do czego służą. Pozbądź się ich! Zostaw tylko najpotrzebniejsze dokumenty i fragmenty wspomnień, które wywołują uśmiech na Twojej twarzy. Być może z niektórymi ciężko Ci się będzie rozstać, ale pamiętaj, jakie będą efekty – czystość i harmonia w odświeżonym domu. 

Zabezpiecz meble

Jeśli szykuje się generalny remont, warto chwilowo umieścić meble w wynajętym schowku lub w piwnicy. Jeśli masz sporo miejsca, możesz także składować je w nieużytkowanym na co dzień pomieszczeniu. Jeśli natomiast chcesz tylko pomalować pokój, wystarczy ukryć meble pod folią i dokładnie zakleić taśmą malarską. 

Jest to jednak jeden z punktów, których nie możesz pominąć. Zabezpieczenie mebli jest kluczowe, gdyż podczas remontu mogą zniszczyć się na wiele różnych sposobów – zadrapać, poplamić, zakurzyć, przeciąć. Nawet jeśli planujesz ich wymianę, lepiej sprzedać je w dobrym stanie niż być zmuszonym wyrzucać, prawda?

Wynajmij specjalistę do wakacyjnego remontu w domu

Nawet jeśli chcesz zaoszczędzić i wykazać się samodzielnością, są prace, przy których potrzebna będzie Ci fachowa pomoc – jak np. przy instalacji elektrycznej czy hydraulice. Jeśli nie znasz osobiście żadnych profesjonalistów, popytaj znajomych. Zawsze lepiej zadzwonić do kogoś z polecenia – głównie dlatego, że opinie na internetowych forach nie muszą być prawdziwe, lecz opłacone. 

Jak już płacisz, chcesz wiedzieć za co i być zadowolonym z efektów. Pamiętaj, że w pracy ze specjalistą kluczowe są wzajemne dobre kontakty. Wytłumacz mu, co konkretnie chcesz osiągnąć, jednak nie koryguj każdego jego ruchu – nawet jeśli masz urlop i czas, aby nadzorować prace. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*