Tanie urządzanie

Tanie oświetlenie salonu – propozycje

Tanie oświetlenie salonu – propozycje
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Stoisz przed wyborem oświetlenia do salonu? Twój budżet nie jest zbyt duży? Oto nasze propozycje tanich elementów oświetlenia idealnych do salonu!

Jakie są rodzaje oświetleń?

Ergonomiczne i funkcjonalne oświetlenie może być bardzo różnorodne. Aranżacje do nowoczesnego salonu muszą być dopasowane do wnętrza. Warto zadbać o punkty świetlne na suficie oraz takie na ścianach, które zbudują nastrój. Poza formą ważne jest także samo światło. Ciepłe światło będzie lepsze do sypialni, natomiast zimne raczej do biura i do salonu.

Po doborze barwy wybrać należy samą formę. W wersji tańszej sprawdzą się kinkiety. Mają ciekawą formę, a wybór jest naprawdę bogaty. Możemy dobrać kształt, kolor oraz wielkość. Same punkty świetlne podzielić trzeba na kilka stref. W salonie o wielkości 21 m2 powinno się znaleźć 4–5 niedużych kinkietów, a także jeden punkt świetlny w centralnym punkcie sufitu.

Świetnym rozwiązaniem na sufit będą lekkie w formie plafony. Nie są drogie, a mają bardzo ciekawy wygląd, dobierać można wszystko – od kształtu i wielkości po kolor. Poza tym dają bardzo ładne minimalistyczne światło, które świetnie nadaje się do salonu. Dobrze będą prezentować się również w innych pomieszczeniach. Są doskonałą alternatywą dla droższych żyrandoli.

W kwestii żyrandoli dostępne są także tańsze wersje. Mowa o tych wykonanych z grubszego papieru. Mają zazwyczaj ciekawe formy – od dobrze znanej kuli po opadające płatki – które mienią się po zapaleniu światła.

W przypadku kinkietów ich cena zaczyna się od 50 zł, natomiast co do plafonów ceny są bardzo różne. W popularnych sieciówkach pojawiają się modele już od 250 zł. 

Ledowe akcenty

Jeśli Twój budżet jest ograniczony, możesz zdecydować się na listwy ledowe, które zamontować możesz pod półkami. Takie oświetlenie sprawdzi się bardziej jako małe punkty świetlne. Kolorowe LED-y nadadzą wnętrzu ciekawy wyraz.

Można także postawić na łańcuchy ledowe, które umieścić możemy w szklanych naczyniach, nad oparciem kanapy albo nad telewizorem. Takie drobne światełka świetnie budują klimat pomieszczenia.

LED-y są zdecydowanie tańsze również w utrzymaniu. Wymiana żarówek ledowych odbywa się bardzo rzadko, dzięki czemu na nich zaoszczędzimy. Takie oświetlenie będzie długoterminową oszczędnością.

Cena oświetlenia ledowego w przypadku listwy zaczyna się już od 20 zł. Natomiast same łańcuchy ledowe mogą być jeszcze tańsze – w niektórych sklepach znajdziemy tego typu oświetlenie w cenie 15 zł. 

Mniejsze lampki

Małe lampki są zdecydowanie tańsze niż ich większe siostry. Można je poza tym dowolnie ustawiać w całym salonie. Same klosze też pozostawiają duże pole do manewru, co pozwala również na częste zmiany w tym zakresie. Dobierz odpowiednią podstawę, a klosz dopasuj do wystroju pomieszczenia. Jeśli chcesz dodać dużej przestrzeni przytulności, zdecyduj się na klosze w ciepłych barwach, dla odważnych zarezerwowane są wzorzyste elementy o fikuśnych kształtach. Tego typu lampki w dużych sklepach z oświetleniem kosztują od 100 zł w górę. 

Dobór oświetlenia pod pomieszczenie, zwłaszcza takiego w dobrej cenie, nie jest trudne. Wystarczy, że sprawdzisz promocje w sklepach wnętrzarskich. Możesz też kupować po kilka lampek lub plafonów stopniowo. Nawet niedrogie oświetlenie może być bardzo efektowne. Wystarczy dobrze dobrać je do pomieszczenia.

Zdj. główne: wu yi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*