Okna i drzwiRemont

Jak dopasować kolor ramy okiennej do wnętrza i elewacji?

Jak dopasować kolor ramy okiennej do wnętrza i elewacji?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli właśnie jesteś na etapie projektowania lub budowy domu, z pewnością zastanawiasz się, jak kolorystycznie zgrać wszystkie elementy. Podpowiadamy, jak dobrać kolor ram okiennych do wnętrza i elewacji budynku.

Najlepiej już na etapie projektowania budynku zadbać o kolorystyczne zgranie wszystkich elementów. Kolory powinny podkreślać atrakcyjność domu i pasować do stylu architektonicznego, w którym został zaprojektowany. Podczas dobierania kolorów pod uwagę musimy wziąć elewację, stolarkę okienną, schody zewnętrzne, cokoły, wykończenia tarasów i balkonów czy dachu. Niekiedy kłopotliwe może być dopasowanie koloru ram okiennych, ponieważ powinny one nie tylko współgrać z elewacją domu, lecz także z wnętrzami.

Jak dopasować kolor okien do elewacji budynku?

Stolarka okienna dobrze prezentuje się na tle elewacji, jeśli komponuje się z drzwiami i bramą garażową. Ramy nie mogą również „gryźć się” z kolorem ścian czy wykończeniem dachu. Pomoc w doborze odpowiednich barw powinien zaoferować architekt, który był odpowiedzialny za stworzenie projektu domu, jeśli jednak planujemy przeprowadzić gruntowny remont we własnym zakresie, możemy zainspirować się realizacjami przedstawionymi na internetowych serwisach budowlanych czy architektonicznych.

Od lat najpopularniejszymi, a przy tym ponadczasowymi ramami okiennymi są te białe bądź drewniane. Białe, wąskie okna sprawdzą się szczególnie, gdy zależy nam na jasnych, nasłonecznionych pomieszczeniach. Z kolei drewnianą stolarkę okienną można uznać za klasyczne rozwiązanie, które będzie idealne w przypadku osób ceniących sobie naturalne kolory i elementy architektoniczne. Modne są zwłaszcza ciemniejsze odcienie mahoniu i orzecha. W domach skandynawskich i minimalistycznych dobrym wyborem będą okna z jasnego drewna sosnowego, a w budynkach zaprojektowanych w stylu nowoczesnym lub loftowym warto postawić na szare lub grafitowe ramy okienne.

We współczesnych realizacjach coraz częściej można także znaleźć stolarkę okienną w intensywnych kolorach. Czerwone, żółte lub niebieskie ramy z pewnością będą przyciągać wzrok i dodadzą wyjątkowości całemu projektowi.

Jak dobrać kolor ramy okiennej do wnętrza?

Ramy okienne powinny pasować nie tylko do zewnętrznych elementów projektu, lecz także do wnętrz, w tym do posadzki, drzwi wewnętrznych, koloru ścian czy ich stałych dekoracji wykonanych z kamienia lub cegły. Jeśli planujemy co jakiś czas zmieniać aranżacje wnętrz, zdecydujmy się na jak najbardziej uniwersalne ramy okienne, które będą pasować do większości stylów.

W pomieszczeniach nowoczesnych, wyróżniających się prostotą i minimalizmem, sprawdzą się stalowoniebieskie i granatowe ramy. We wciąż modnych wnętrzach skandynawskich najlepiej postawić na białe lub drewniane okiennice w jasnej odsłonie, możemy zdecydować się na takie odcienie, jak dąb bielony i anteak, ale także złoty dąb, dąb oregon czy wiśnia. 

Drewniana stolarka okienna będzie również dobrym wyborem do wnętrz rustykalnych, kolonialnych oraz boho. Jeżeli podobają nam się bardziej ekstrawaganckie rozwiązania, to możemy zdecydować się na kolorowe okiennice, na przykład takie, o których wspomniano powyżej – żółte, niebieskie albo czerwone. W przypadku takich projektów należy jednak szczególnie zadbać o kolorystyczne dopasowanie wszystkich elementów.

Zdj. główne: Pexels /pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*