Akcesoria ogrodoweWyposażenie

Rozdrabniacze do gałęzi do stosowania w ogrodzie – jakie wybrać?

Rozdrabniacze do gałęzi do stosowania w ogrodzie – jakie wybrać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz zainwestować w rozdrabniacz do gałęzi, aby szybko i sprawnie doprowadzić swój ogród do porządku, ale nie wiesz, który wybrać? Oto najpopularniejsze rodzaje tego sprzętu wraz z opisem.

Podstawowe informacje o rozdrabniaczu

Jeśli masz dom z ogrodem, działkę albo inny teren, na którym rosną drzewa, na pewno wiesz, że gałęzie bywają kłopotliwe. Szczególnie w okresie ścinek lub kiedy często wieje wiatr. Są trudne do składowania, nie zawsze można je gdzieś wywieźć, a do tego mogą stać się przyczyną połamanej nogi.

Jak poradzić sobie z tym problemem, jednocześnie zyskując coś nowego? Właśnie przez używanie rozdrabniacza. Jest to urządzenie, które ma za zadanie zmielić gałęzie na drobne zrębki, które można później wykorzystać jako:

  • podłoże na ścieżkach,
  • kompost, 
  • ściółkę rabatek,
  • podpałkę do kominka.

Obecnie na rynku znajdują się różne rodzaje rozdrabniaczy do gałęzi, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem działania, ale także ceną, budową i wyglądem. Oto krótki opis tego, co musisz o nich wiedzieć. 

Podział ze względu na mechanizmy tnące 

Pierwszym aspektem, na podstawie którego można rozróżnić rozdrabniacze do gałęzi, jest zastosowany przez producenta mechanizm tnący. To od niego zależą szybkość oraz skuteczność pracy urządzenia. Jakie rodzaje wyróżniamy?

Rozdrabniacz nożowy 

W jego wnętrzu znajduje się tarcza, która obraca jednym lub kilkoma specjalnymi nożami (ostrzami). Działa dość prosto – w szybkim tempie odcina kawałki gałęzi, które wylatują pod postacią ściółki o wielkości ok. 4 cm. Noże trzeba co jakiś czas wymieniać.

Przeznaczenie: niewielkie gałęzie, zarówno suche, jak i świeże.

Rozdrabniacz nożowy z napędem ślimakowym 

To bardziej zaawansowana wersja opisywanego wcześniej urządzenia. Zamiast zwykłego ostrza w jego wnętrzu znajduje się ślimak, który pod wpływem ruchu generuje duży nacisk.

Przeznaczenie: większe, dość twarde gałęzie.

Rozdrabniacz frezowy 

Tutaj za cięcie odpowiada samowciągający wałek zębaty (czyli frez). Gałąź praktycznie samodzielnie wędruje do środka, co sprawia, że praca przebiega o wiele szybciej i wygodniej. Rozdrabniacz frezowy jest droższy od nożowego, jednak skuteczniejszy.

Przeznaczenie: duże, twarde gałęzie. 

Podział ze względu na silnik

Jeżeli chodzi o rodzaj zasilania, najczęściej wykorzystywane są rozdrabniacze spalinowe. Ich dużą zaletą jest to, że mogą być używane wszędzie – nie potrzebują dostępu do prądu. Świetnie radzą sobie nawet z bardzo dużymi, grubymi gałęziami.

Kolejny typ to rozdrabniacze elektryczne. Te są przeznaczone głównie do mniejszych ogrodów, ponieważ moc może nie poradzić sobie z konarami o większych gabarytach. Choć potrzebują stałego zasilania energią elektryczną, są dość lekkie i wygodne w transporcie.

Co wybrać? 

Wszystko zależy od tego, jak dużo gałęzi zamierzasz przerabiać na zrębki i na jakie tempo pracy liczysz. Jeśli będzie to zajęcie wykonywane sporadycznie w przydomowym ogródku, postaw na tańszy model nożowy. Przy przemysłowej obróbce przyda się zaś solidne urządzenie z frezem i silnikiem spalinowym, by można je było zabrać np. do lasu. Pamiętaj, by dokładnie sprawdzić moc maszyny i przechowywać ją w taki sposób, aby posłużyła przez długie lata.

Zdjęcie główne: pexels.com/Francesco Paggiaro

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*