Armatura łazienkowaWyposażenie

Walk in czy z brodzikiem – jaki typ prysznica wybrać?

Walk in czy z brodzikiem – jaki typ prysznica wybrać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przy aranżowaniu łazienki jedną z najważniejszych kwestii jest wybór rodzaju sprzętu. Jeżeli decyzja o wyborze prysznica została już podjęta, należy jeszcze wybrać kabinę: standardową z brodzikiem albo typu walk-in. Która jest lepsza i dlaczego?

Kabiny prysznicowe są coraz częściej wybierane zamiast wanien. Co będzie jednak lepszym rozwiązaniem: kabina walk-in czy brodzik? Obydwie możliwości mogą być korzystne, w zależności od wymiarów i kształtów łazienki, a także możliwości montażowych. Przy zakładaniu prysznica typu walk-in niezbędne będzie wykonanie nowej wylewki oraz montaż odpowiedniej szyby. Obydwa rodzaje prysznica można znaleźć na stronie https://wannaczykabina.pl/.

Koszty i łatwość montażu

Kabina walk-in ma mniej elementów i wydaje się prostszym rozwiązaniem od takiej z brodzikiem. Jeżeli jednak zdecydujemy się na takie wyjście, ważna jest fachowa instalacja odpływu wody. Żeby mogła ona prawidłowo spływać, podłoga pod prysznicem powinna być wyprofilowana pod lekkich nachyleniem.

Komfort korzystania

Tradycyjne kabiny z brodzikiem są najczęściej komfortowe i bezpieczne dla większości domowników. Jeżeli jednak w rodzinie są osoby niepełnosprawne albo starsze bądź też małe dzieci, pokonanie progu brodzika może być dla nich trudne, zwłaszcza w przypadku brodzików głębokich. Przy montażu kabiny walk-in nie ma takiego problemu. Łatwo może korzystać z nich każdy, a we wnętrzu można zamontować specjalne krzesełko, uchwyty i poręcze, żeby ułatwić branie prysznica osobom starszym czy niepełnosprawnym.

Funkcjonalność

Zaletą głębokiego brodzika jest możliwość uzyskania wody stojącej, podobnie jak w wannie. To może okazać się przydatne, jeżeli chcemy kąpać pod prysznicem małe dzieci, myć przedmioty użytku domowego albo kwiaty czy też prać ręcznie. Nie wszyscy jednak korzystają z takiej funkcjonalności brodzika, dlatego też wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Dbanie o czystość prysznica

Zwykła kabina  z brodzikiem będzie trudniejsza do utrzymania w czystości niż kabina walk-in. Wynika to z większej ilości elementów montażowych w przypadku tej pierwszej. Ciężej dostać się tu do różnych rogów i zakamarków, przez co na dokładne sprzątanie należy poświęcić więcej czasu. Zachowanie w czystości kabiny walk-in polega na myciu podłogi, szklanej ściany oraz samego zestawu natryskowego.

Jeżeli kabina walk-in ma prawidłowe wymiary, a posadzka jest dobrze wyprofilowana, nie należy bać się chlapania. Jeśli jednak zależy nam na zupełnym ograniczeniu chlapania wody, można zdecydować się na kabinę z ruchomą ścianką.

W małej łazience

Prysznic walk-in w łazience o niewielkich rozmiarach to doskonałe rozwiązanie. Ścianki takiej kabiny mogą mieć wymiary już od 70-80 cm. Nawet w bloku, gdzie często łazienki są bardzo małe, taki prysznic dobrze się sprawdzi. Otwarta forma prysznica walk-in nie przytłoczy pomieszczenia, co mogłoby mieć miejsce w przypadku tradycyjnej kabiny. Wręcz przeciwnie, ta nowoczesna kabina może optycznie powiększać łazienkę.

Wybierając kabinę prysznicową, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że walk-in nie wszędzie może zostać zamontowana. Czasami warunki mieszkaniowe na to nie pozwalają. Należy najpierw porównać koszty związane z zastosowaniem obydwu systemów kabinowych w danym miejscu oraz możliwości montażowe danego pomieszczenia. Wybór kabiny walk-in albo z brodzikiem zależny jest głównie od tego, jakie preferencje mają domownicy. Istotne jest to, żeby zastosowane rozwiązanie było jak najbardziej komfortowe dla wszystkich.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*