UrządzeniaWyposażenie

Jak wybrać i kiedy zainwestować w pompę ciepła?

Jak wybrać i kiedy zainwestować w pompę ciepła?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czas na ogrzewanie olejowe jest odpowiedni, ponieważ koszty ogrzewania rosną. Pompy ciepła mogą być atrakcyjną alternatywą dla ogrzewania olejowego. Ale jak one działają? I co należy wziąć pod uwagę przed zakupem? Omówimy wszystkie aspekty tego tematu.

Co to są pompy ciepła?

Pompy ciepła to niedrogie i przyjazne dla środowiska urządzenie, które może znacznie obniżyć koszty ogrzewania w Twoim domu. Pompy służą nie tylko do ogrzewania, ale także do chłodzenia i podgrzewania wody użytkowej.

Pompy ciepła nie produkują ciepła, ale pobierają je z otoczenia. Najczęściej ciepło jest pobierane z ziemi, ale możliwe jest również pobieranie ciepła z wody i powietrza.

Aby pompa ciepła mogła prawidłowo funkcjonować, musi mieć dostęp do energii elektrycznej. Coraz powszechniejsze jest łączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Eliminuje to konieczność podgrzewania wody i rachunków.

Ciekawostką jest, że pompy ciepła są stosunkowo nowym produktem na rynku urządzeń grzewczych. O nich mówi się już od prawie 200 lat. Pompy zostały spopularyzowane na świecie dopiero w drugiej połowie XX wieku. W ciągu ostatnich kilku lat liczba zainstalowanych w Polsce pomp ciepła znacznie wzrosła. Przyczyną tego stanu rzeczy może być rosnąca świadomość ekologiczna oraz znaczne obniżenie kosztów urządzeń.

Rodzaje pomp ciepła

Źródło ciepła jest często tym, co wyróżnia rodzaje pomp ciepła. Do urządzeń tych należą:

  • wodne,
  • powietrzne,
  • gruntowe.

Każda z nich ma swoje zalety i wady, a także preferowaną lokalizację. Ważne jest, aby przed instalacją określić, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.

Gdzie może być stosowana pompa ciepła?

Chociaż może być stosowana w każdym rodzaju domu jednorodzinnego, pompy ciepła są najczęściej stosowane w nowych konstrukcjach. Pompa ciepła to świetny sposób na ogrzewanie wnętrza domu, a także wody w basenie. Rodzaj pompy może podgrzewać wodę, ogrzewać budynek lub działać jako niezależne źródło ogrzewania. Ważne jest, aby dopasować model pompy do wymagań użytkownika i wymiarów domu. Pompa może służyć do ogrzewania ściennego i podłogowego, a także zwykłych grzejników. Można ją również stosować w połączeniu z instalacją solarną.

Czy jest to opłacalna inwestycja?

Inwestycja w pompę ciepła nie należy do najtańszych. Jednak użytkownicy pompy ciepła mogą sprawić, że się ona zwróci. Możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania dzięki zastosowaniu pompy ciepła. Energia cieplna jest pozyskiwana z wody, powietrza i gruntu. Urządzenie to nie emituje do środowiska żadnych szkodliwych gazów, co znacznie ułatwia życie domownikom. Domy z pompą ciepła mogą być świetnym sposobem na rozwiązanie problemów ekonomicznych, mimo że początkowa inwestycja może wydawać się solidna. Zostanie ona spłacona w ciągu kilku lat, więc jest to zdecydowanie opłacalna opcja. Wysokiej jakości produkty można znaleźć pod linkiem:  https://klimasoft.pl/produkty/pompy-ciepla/4/.

Czy pompa ciepła jest właściwym rozwiązaniem dla Ciebie?

Pompa ciepła dobrze dopasowana do Twojego budynku może być wszystkim, czego potrzebujesz. Będzie ona ogrzewać wodę i pomieszczenia. Możesz wybrać z szerokiej gamy przyjaznych dla środowiska źródeł energii, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i uzyskać energię potrzebną do ogrzewania wody, uruchomienia klimatyzatora lub uruchomienia systemu wentylacyjnego. Jest to duża inwestycja początkowa, która zwraca się w dłuższej perspektywie, zwłaszcza w porównaniu z systemami grzewczymi wykorzystującymi paliwa, energię elektryczną lub gaz.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*