Chcesz zainwestować w rozdrabniacz do gałęzi, aby szybko i sprawnie doprowadzić swój ogród do porządku, ale nie wiesz, który wybrać? Oto najpopularniejsze rodzaje tego sprzętu wraz z opisem.
Jeśli masz dom z ogrodem, działkę albo inny teren, na którym rosną drzewa, na pewno wiesz, że gałęzie bywają kłopotliwe. Szczególnie w okresie ścinek lub kiedy często wieje wiatr. Są trudne do składowania, nie zawsze można je gdzieś wywieźć, a do tego mogą stać się przyczyną połamanej nogi.
Jak poradzić sobie z tym problemem, jednocześnie zyskując coś nowego? Właśnie przez używanie rozdrabniacza. Jest to urządzenie, które ma za zadanie zmielić gałęzie na drobne zrębki, które można później wykorzystać jako:
Obecnie na rynku znajdują się różne rodzaje rozdrabniaczy do gałęzi, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem działania, ale także ceną, budową i wyglądem. Oto krótki opis tego, co musisz o nich wiedzieć.
Pierwszym aspektem, na podstawie którego można rozróżnić rozdrabniacze do gałęzi, jest zastosowany przez producenta mechanizm tnący. To od niego zależą szybkość oraz skuteczność pracy urządzenia. Jakie rodzaje wyróżniamy?
W jego wnętrzu znajduje się tarcza, która obraca jednym lub kilkoma specjalnymi nożami (ostrzami). Działa dość prosto – w szybkim tempie odcina kawałki gałęzi, które wylatują pod postacią ściółki o wielkości ok. 4 cm. Noże trzeba co jakiś czas wymieniać.
Przeznaczenie: niewielkie gałęzie, zarówno suche, jak i świeże.
To bardziej zaawansowana wersja opisywanego wcześniej urządzenia. Zamiast zwykłego ostrza w jego wnętrzu znajduje się ślimak, który pod wpływem ruchu generuje duży nacisk.
Przeznaczenie: większe, dość twarde gałęzie.
Tutaj za cięcie odpowiada samowciągający wałek zębaty (czyli frez). Gałąź praktycznie samodzielnie wędruje do środka, co sprawia, że praca przebiega o wiele szybciej i wygodniej. Rozdrabniacz frezowy jest droższy od nożowego, jednak skuteczniejszy.
Przeznaczenie: duże, twarde gałęzie.
Jeżeli chodzi o rodzaj zasilania, najczęściej wykorzystywane są rozdrabniacze spalinowe. Ich dużą zaletą jest to, że mogą być używane wszędzie – nie potrzebują dostępu do prądu. Świetnie radzą sobie nawet z bardzo dużymi, grubymi gałęziami.
Kolejny typ to rozdrabniacze elektryczne. Te są przeznaczone głównie do mniejszych ogrodów, ponieważ moc może nie poradzić sobie z konarami o większych gabarytach. Choć potrzebują stałego zasilania energią elektryczną, są dość lekkie i wygodne w transporcie.
Wszystko zależy od tego, jak dużo gałęzi zamierzasz przerabiać na zrębki i na jakie tempo pracy liczysz. Jeśli będzie to zajęcie wykonywane sporadycznie w przydomowym ogródku, postaw na tańszy model nożowy. Przy przemysłowej obróbce przyda się zaś solidne urządzenie z frezem i silnikiem spalinowym, by można je było zabrać np. do lasu. Pamiętaj, by dokładnie sprawdzić moc maszyny i przechowywać ją w taki sposób, aby posłużyła przez długie lata.
Zdjęcie główne: pexels.com/Francesco Paggiaro