Akcesoria ogrodoweWyposażenie

Perfekcyjne przechowywanie narzędzi w garażu – pomysły

Perfekcyjne przechowywanie narzędzi w garażu – pomysły
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Garaż jest jednym z tych pomieszczeń, w których składujemy mnóstwo rzeczy. Często panuje tam chaos, przez co tracimy wiele czasu na odnalezienie potrzebnych narzędzi. Jak je przechowywać, aby zachować estetyczny wygląd, a jednocześnie cieszyć się funkcjonalną aranżacją?

To zabrzmi banalnie, ale organizację przestrzeni w garażu powinniśmy zacząć od gruntownych porządków. Większość z nas ma tendencję do przechowywania rupieci, zakładając, że jeszcze mogą się przydać. W rzeczywistości nie przydają się nigdy. Wszystkie rzeczy zgromadzone w garażu posegregujmy na te, które chcemy zostawić, bo na pewno będą potrzebne (na przykład do pielęgnacji ogrodu), i te, które oddamy lub wyrzucimy. Następnie pogrupujmy wszystkie narzędzia i urządzenia według przeznaczenia i kategorii, dzięki temu będziemy trzymali w jednym miejscu wszystkie śrubokręty czy grabie i łopaty. W zachowaniu porządku pomogą wszelkiego rodzaju regały, szafki, skrzynki i tablice ścienne.

Regały garażowe

Ustawione wzdłuż ścian regały mogą stanowić bazę garażowej aranżacji. Do wyboru mamy modele wykonane z różnych materiałów, na przykład ze stali, drewna czy plastiku. Wybór uzależniamy od pożądanej wytrzymałości. Regały są albo wolno stojące, albo przykręcane do ściany lub sufitu, co pozwala na wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup regałów narożnych. Na łatwo dostępnych półkach warto przechowywać te narzędzia i akcesoria, z których korzystamy najczęściej. Nie obawiajmy się, że nie będziemy mogli sięgnąć do górnych półek – pomogą nam w tym drabiny, podnośniki hydrauliczne i krążki linowe.

Szafki garażowe

W szafkach garażowych warto przechowywać zwłaszcza niebezpieczne, ostre przedmioty i chemikalia. Jeśli w domu są dzieci, szafki powinny być wysoko umieszczone albo zamykane na kłódkę. Poza tym trzymanie narzędzi w szafkach sprawi, że garaż nie będzie wyglądał na zagracony, a przechowywane rzeczy nie będą się tak kurzyć. Najwygodniejszym rozwiązaniem są z pewnością szafki wolnostojące, ponieważ nie wymagają skomplikowanego montażu, jednak zajmują miejsce na podłodze. Wybór modelu dostosujmy więc do naszych potrzeb i przede wszystkim możliwości przestrzennych.

Wounds_and_Cracks/pixabay.com

Kosze, pojemniki i skrzynki

Różnej wielkości kosze, pojemniki i skrzynki są najprostszym sposobem na segregację i uporządkowane przechowywanie szczególnie drobnych narzędzi, takich jak śrubki, nożyczki, śrubokręty, nakrętki i inne małe elementy metalowe. Do tego chronią przed kurzem i wilgocią. Unikajmy kartonowych pudełek, które nie są zbyt wytrzymałe. Lepszym wyborem będą plastikowe pojemniki. Jeśli wybierzemy te przezroczyste, będziemy widzieli, co jest w środku bez otwierania pokrywy. Warto również podpisać każde pudło, aby mieć pewność co do zawartości. Pojemniki możemy układać jeden na drugim lub na regałach, w ten sposób maksymalnie wykorzystamy przestrzeń. 

Tablice z kołkami

Podczas aranżacji garażu często pomija się tablice z kołkami, tymczasem są one bardzo praktyczne. Charakteryzują się wstępnie wywierconymi otworami, umożliwiającymi zamontowanie haków, organizerów i uchwytów na narzędzia. Plusem tego typu tablic jest przechowywanie narzędzi w zasięgu wzroku, co zapewnia łatwy dostęp do nich. Większość tablic możemy przyciąć na wymiar, ponadto są one niedrogie i łatwe w montażu.

Zdj. główne: picjumbo_com/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*