Tkaniny i dekoracje

Rolety i plisy – idealny zamiennik żaluzji i zasłon

Rolety i plisy – idealny zamiennik żaluzji i zasłon
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Żaluzje oraz zasłony to formy ochrony wnętrz naszych domów nie tylko przed słońcem, lecz także przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Niestety te sposoby nie są przeznaczone dla każdego – osoby uczulone na roztocza kurzu domowego nie będą czuły się dobrze wśród zbierających kurz zasłon. Z kolei żaluzje nie pasują do każdego wnętrza i mogą kojarzyć się z PRL-em. Zobacz, czym możesz je zastąpić w domu, by wnętrza były estetyczne i nadal osłonięte przed rażącym słońcem. 

Rolety przeciwsłoneczne

Doskonałym zastępnikiem dla żaluzji i zasłon są rolety. Będą one dużo bardziej przyjazne dla alergików, ponieważ większość modeli można z łatwością odkurzyć za pomocą wilgotnej szmatki. Są też znacznie bardziej uniwersalne wizualnie. O ile kolorowe zasłony mogą dość mocno zdefiniować kolorystycznie pomieszczenie i nadać mu dość ciężki klimat, tak rolety dzień noc lub nawet zwykłe, są bardzo neutralne dla wystroju. Praktycznie się ich nie zauważa, dzięki czemu pokój zyskuje lekkość bez konieczności rezygnacji z ochrony przed słońcem. Rolety są bardzo skuteczne, jeśli chodzi o zaciemnianie pomieszczeń, co jest szczególnie ważne w upały, kiedy każdy skrawek cienia jest na wagę złota. Z racji tego, że rolety jest bardzo łatwo zamontować na oknie i można zrobić to bez użycia żadnych narzędzi, to doskonałe rozwiązanie do wynajmowanych mieszkań, gdzie nie można wprowadzać zmian. Nawet osoba, która nigdy nie majsterkowała i nie posiada nawet śrubokręta, da sobie radę z założeniem rolet przeciwsłonecznych na okna. 

Plisy na okna

Plisy to dość nowa forma zasłaniania okien, którą, podobnie jak rolety docenią alergicy. Wykonane z cienkiego materiału lub gumy plisy łatwo jest odkurzyć i umyć. Te “harmonijki” montuje się na oknach praktycznie z każdej strony, mogą być ściągane z góry na dół lub z dołu do góry. Nie muszą nawet przebiegać przez całe okno. Plisa okienna może w kuchni spełnić tę samą funkcję, co zazdrostka i zasłonić tylko połowę okna. Szeroki wybór modeli, długości i kolorów plisów sprawia, że możesz dobrać idealną osłonę na okna w każdym pomieszczeniu, bez względu na wystrój oraz kolorystykę wnętrza. Plisy, podobnie jak rolety, są niezwykle proste w montażu i nie wymagają wprowadzania żadnych zmian w ramie okiennej lub na ścianie. Dzięki temu, że tak łatwo je założyć i zdjąć oraz złożyć w niewielką harmonijkę. osoby z bardzo ciężką alergią oraz astmatycy będą mogli regularnie mrozić, w celu wybicia roztoczy kurzu. Plisy okienne są idealnym rozwiązaniem również do małych pomieszczeń, w których zasłony zabrałyby cenne centymetry przestrzeni. 

Jak zaaranżować okno z roletą lub plisą?

O ile zasłony przez większość doby zakrywają okno wraz z parapetem i przestrzenią przed oknem, tak żaluzje, rolety oraz plisy eksponują te miejsca przez 24 godziny. Wypadałoby więc, zaaranżować w ciekawy sposób parapety, tak, żeby one też stały się ozdobą wnętrza. Doskonałym sposobem na to, żeby udekorować parapety będzie ustawienie na nich roślin. Poszukaj takich odmian kwiatów i roślin zielonych, które lubią mocno nasłonecznione miejsca. Idealnie sprawdzą się sukulenty, takie jak echeviera, sansevieria, aloes czy grubosz. Również kaktusy będą wspaniałą ozdobą parapetów, ponieważ, podobnie jak sukulenty, kochają słońce. Rośliny liściaste trzymaj raczej z dala od bezpośredniego słońca. 

Zdjęcie główne: tookapic/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*