Tanie urządzanie

Jak zmienić zamek w drzwiach?

Jak zmienić zamek w drzwiach?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Często wskutek wieloletniego użytkowania zamki w drzwiach wymagają wymiany. Jak to jednak zrobić bez konieczności telefonu do ślusarza? Podpowiadamy, jak samodzielnie wymienić zamek w drzwiach oraz co jeszcze możesz zrobić, aby zadbać o kondycję Twoich drzwi.

Kiedy należy wymienić zamek w drzwiach?

Każdy zamek wymaga po pewnym czasie wymiany. Powodem zużycia zamka może być na przykład intensywna eksploatacja, która sprawia, że po pewnym czasie mechanizm zamka jest już zużyty, zacina się i psuje. Jeśli zauważasz to również w przypadku zamka w Twoich drzwi, to z pewnością jest to odpowiedni czas na wymianę. Zamki w drzwiach warto wymienić także, jeżeli zależy Ci na zwiększeniu bezpieczeństwa w swoim domu. Warto wtedy postawić na przykład na zamek antywłamaniowy. Na wymianą zamka powinny zastanowić się także wszystkie osoby, które zgubiły swój komplet kluczy. W taki sposób upewnisz się, że nawet jeśli klucze wpadły w niepowołane ręce, nikt nie włamie się do Twojego domu lub mieszkania.

Wkładka bębenkowa

Czasami w przypadku zacinającego się zamka w drzwiach wystarczy wymienić wkładkę bębenkową. Taka wkładka do drzwi to element zamka, do którego wkładasz klucz. Często to właśnie ona się zużywa i nie musisz wymieniać całego zamka, a jedynie ten niewielki element.  Pamiętaj jednak, że nowa wkładka bębenkowa nie powinna wystawać poza szyld zamka więcej niż 3 mm. 

Wymiana zamka krok po kroku

Aby wymienić zamek, rozpocznij od demontażu szyldu oraz klamki do drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych. Następnie przygotuj się do demontażu wkładki. Aby to zrobić, odkręć śrubę, która przytrzymuje wkładkę w zamku, a później  włóż klucz do wkładki i obracaj nim w jedną i drugą stronę. Po wyjęciu wkładki przystąp do demontażu zamka. Odkręć śruby mocujące zamek, a następnie podważ i wyciągnij kasetę zamka przy użyciu śrubokrętu. W następnej kolejności zamontuj nowy zamek, wkładając kasetę zamka do wnętrza drzwi. Kolejny etap to montaż nowej wkładki. Na sam koniec zamontuj szyldy i gotowe – nowy zamek działa już w Twoich drzwiach!

Jeśli zajmujesz się już swoimi drzwiami, to koniecznie sprawdź także inne elementy, które również mogą wymagać wymiany, na przykład części takie jak szyna do drzwi przesuwnych. Dzięki regularnym przeglądom stanu Twoich drzwi będziesz mieć pewność, że będą one w dobrej kondycji przez długi czas.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*