Wyposażenie

Rolety czy markizy – co wybrać?

Rolety czy markizy – co wybrać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dekoracja okienna ma szczególnie duże znaczenie w przypadku okien dachowych. Chcesz wprowadzić trochę więcej cienia na swoim poddaszu, ale nie wiesz, co będzie lepsze – rolety do okien dachowych czy markizy? Przedstawiamy zalety obu tych rozwiązań. 

Rolety a markizy – czym się różnią?

Zastanawiasz się, co będzie lepszym rozwiązaniem dla Twojego poddasza, jednak nie wiesz do końca, czym różnią się od siebie rolety i markizy? Poznaj wszystkie najważniejsze różnice!

Podstawową rzeczą, która odróżnia markizy od rolet, jest fakt, że markizy montowane są tylko i wyłącznie na zewnątrz. Rolety natomiast możesz zamontować zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Rolety wewnętrzne najczęściej wykonane są z materiału, zaś rolety przystosowane do montażu zewnętrznego wykonane są z najczęściej z aluminium. 

Warto także zauważyć odmienne funkcje wszystkich tych rozwiązań. Rolety zewnętrzne posiadają właściwości izolacji dźwięku i redukcji hałasu podczas silnych opadów deszczu, a co najważniejsze działają również jako ochrona antywłamaniowa. Rolety wewnętrzne natomiast ograniczają ilość słońca z zewnątrz lub też całkowicie zaciemniają pomieszczenie. Jest to zależne jednak od tego, jaki materiał i rodzaj rolet wybierzesz. Możesz bowiem zdecydować się na rolety screen lub rolety dzień noc Łódź jest miejscem, w którym znajdziesz idealne rolety dla siebie. Ponadto rolety mogą także mieć charakter czysto dekoracyjny. Markizy balkonowe lub dachowe stanowią natomiast izolację okna przed nagrzewaniem, jednak nie ograniczają widoczności. Są one bowiem stworzone z nietypowego materiału – półprzezroczystej siateczki.

Co będzie lepszym wyborem?

Zarówno rolety, jak i markizy mają sporo zalet. Które rozwiązanie będzie jednak korzystniejsze? To zależy. Jeśli Twoim głównym zmartwieniem jest termoizolacja wnętrza, to najlepszym rozwiązaniem będzie roleta zewnętrzna, która jest w stanie zredukować nawet 94% promieni słonecznych wpadających przez okno, dzięki czemu Twoje pomieszczenie będzie idealnie zacienione i chłodne. 

Jeśli zaś zależy Ci jedynie na ochronie przed gorącem, to lepszym rozwiązaniem będą markizy. Zatrzymują one do 76% promieni słonecznych, co gwarantuje przyjemny chłód w pomieszczeniu, ale jednocześnie zapewniają pełną widoczność i światło. Możesz także połączyć markizy z roletami wewnętrznymi, dzięki czemu zyskasz połączenie efektywności z efektownością. 

Fot.: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*