Wykończenie mieszkania to ostatni etap prac, który często pochłania więcej środków, niż początkowo założyli inwestorzy. Co wpływa na koszt wykończenie mieszkania i jakie są to kwoty? Sprawdźmy!
Finalna cena wykończenia lokalu mieszkalnego za m² zależy od wielu czynników – w tym standardu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli zdecydujemy się wykończyć mieszkanie jak najtaniej, możemy zapłacić kilkakrotnie mniej, niż w przypadku wyboru materiałów z wyższej półki cenowej.
Przekonajmy się, ile kosztuje wykończenie mieszkania deweloperskiego dla trzech różnych standardów. Jednak zanim to zrobimy, przypomnijmy, co wpływa na koszt wykończenia mieszkania:
Nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił duży wzrost usług i materiałów budowlanych. Ile więc zapłacimy za wykończenie m² mieszkania w stanie deweloperskim? Szacunkowy koszt wykończenia mieszkania w 2021 roku w ekonomicznym standardzie to około 1000 zł/m². Jest to więc całkiem przystępna kwota, choć musimy liczyć się z tym, że aby zmieścić się w budżecie, nie będziemy mogli pozwolić sobie na materiały bardzo dobrej jakości.
Wiele osób stara się wykończyć przysłowiowe cztery kąty jak najmniejszym kosztem, co w dłuższej perspektywie wcale nie jest oszczędnym podejściem, a wręcz przeciwnie. Kupując tanie, kiepskiej jakości panele czy płytki po kilku latach użytkowania prawdopodobnie pożałujemy tej decyzji.
Jeśli chodzi o koszt wykończenia mieszkania w średnim standardzie, musimy nastawić się na wydatek około 1500–1800 zł/m². Dysponując takimi środkami pieniężnymi, jesteśmy w stanie kupić solidne i trwałe produkty wykończeniowe, które posłużą nam przez lata. Przy takim budżecie efekt wizualny również powinien być miły dla oka (możemy skorzystać z pomocy projektanta wnętrz lub samodzielnie zaaranżować pomieszczenia).
Chcąc wykończyć mieszkanie w wyższym standardzie powinniśmy przeznaczyć na każdy m² lokalu co najmniej 2500–3000 zł (tak naprawdę górny limit nie istnieje). Możemy pozwolić sobie na drewnianą podłogę, wysokiej klasy meble na wymiar, zastosowanie we wnętrzach marmuru i granitu czy nowoczesne rozwiązania technologiczne Smart Home. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych.
Mamy nadzieję, że nasz poradnik okaże się dla was przydatny i pozwoli opracować kosztorys wykończenia mieszkania, który w 100% będzie odpowiadał rzeczywistości!
Zdjęcie główne: stux/pexels.com