UrządzeniaWyposażenie

Rodzaje okapów kuchennych

Rodzaje okapów kuchennych
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Stoisz przed wyborem okapu kuchennego, ale niewiele wiesz na ten temat? Nie szkodzi! Oto główne rodzaje okapów kuchennych!

Okap kuchenny – must-have!

Pochłania i neutralizuje zapachy, a także chroni meble, na których bez jego pomocy osadzałby się tłuszcz i wilgoć. Jest też wybawieniem dla alergików i strażnikiem zdrowia całej rodziny. Okap kuchenny, choć popularny w naszym kraju mniej więcej od lat dziewięćdziesiątych, dzisiaj jest prawdziwym must-have w każdej nowoczesnej kuchni. Większość osób po prostu nie wyobraża sobie bez niego tego pomieszczenia – i słusznie. Okapy kuchenne różnią się między sobą głównie jeśli chodzi o sposób montażu oraz miejsce, gdzie się znajdują. Poznaj główne rodzaje okapów kuchennych i wybierz ten najlepszy dla Ciebie.

Okap kuchenny przyścienny

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ okapu jest montowany bezpośrednio do ściany nad płytą grzewczą. To bardzo popularny typ okapu, zarówno w Polsce jak i w innych krajach. Dzielimy je na: ukośne, standardowe, okrągłe, prostokątne oraz rustykalne. 

Okap wyspowy

Tego typu okap także cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza że wyspa pojawia się w wielu nowoczesnych projektach kuchni, szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych. Jeżeli cenisz sobie stylowe rozwiązania mocno osadzone w trendach, to okap wyspowy na pewno może być świetną opcją właśnie dla Ciebie.

Okap pod zabudowę

Jeżeli nie lubisz mieć na wierzchu żadnych sprzętów, to pewnie zainteresuje cię okap pod zabudowę. Montuje się go w szafce w ciągu. Dzieli się na rodzaje: wkład do zabudowy czyli okap szafkowy oraz okap kuchenny teleskopowy, inaczej szufladowy. Takie rozwiązania są świetną opcją zwłaszcza w przypadku niewielkich przestrzeni. Jeżeli w Twojej kuchni liczy się każdy metr, to powinnaś rozważyć właśnie okap pod zabudowę.

Okap sufitowy

To okap montowany w podwieszanym suficie, idealny do nowoczesnych przestrzeni. Co ciekawe, mają także funkcję oświetlenia, więc niewtajemniczona osoba może nie odróżnić takiego okapu od stylowej lampy. Trzeba przyznać, że to bardzo pomysłowe rozwiązanie!

Okap blatowy

Mamy tu do czynienia z kolejnym modelem, który jest praktycznie niewidoczny, stanowi więc idealne rozwiązanie dla minimalistów. Jedyną widoczną oznaką, że masz w kuchni okap blatowy, będzie listwa umieszczona na powierzchni blatu. Coraz częściej widywane są w ekskluzywnych wnętrzach, ponieważ trzeba tu liczyć się z nieco większym wydatkiem. 

Okap narożny

Sprzęt montowany w rogu pomieszczenia, może być nowoczesny lub w stylu retro. 

Okap jako element wnętrza

Trzeba przyznać, że wybór odpowiedniego okapu ma ogromne znaczenie, nie tylko ze względu na jego funkcjonalność, lecz także estetykę. Nic więc dziwnego, że producenci proponują najróżniejsze rozwiązania, które niejednokrotnie mają za zadanie wtopić się w projekt lub być ozdobą kuchni.

Zdj. główne: Ralph (Ravi) Kayden/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*