Remont

Planujesz budowę kominka? O tych rzeczach musisz wiedzieć

Planujesz budowę kominka? O tych rzeczach musisz wiedzieć
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kominek jest doskonałą ozdobą domu oraz nadaje mu niepowtarzalnego klimatu i przytulności. Warto jednak pamiętać, że budowa kominka wiąże się także z koniecznością odpowiedniego dbania o niego. Dowiedz się więc, jakie rzeczy warto wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na kominek. 

Kominek zazwyczaj kojarzy się z przytulnymi jesiennymi lub zimowymi wieczorami spędzanymi w domu z dobrą książką albo filmem oraz ulubioną herbatą. Mimo że kominek rzeczywiście jest niesamowitą ozdobą wnętrza, wprowadzającą niepowtarzalny domowy klimat, to warto także pamiętać, że wiąże się on z dodatkowymi obowiązkami – kominek wymaga bowiem odpowiedniego dbania. Podpowiadamy więc, o jakich rzeczach musisz wiedzieć, jeśli planujesz budowę kominka w swoim domu.

Gdzie umieścić kominek?

Bardzo ważną kwestią, którą należy dokładnie rozważyć zanim zdecydujesz się na budowę kominka, jest miejsce. Wbrew pozorom to zadanie może okazać się niełatwe, ponieważ kominek nie może stanąć w dowolnym miejscu w domu. Należy przede wszystkim wybrać takie miejsce, które znajduje się odpowiednio blisko komina.

Pamiętaj także, aby kominek miał zapewniony swobodny dostęp do powietrza, a także nie znajdował się zbyt blisko takich miejsc w domu jak  sofa, stół i krzesła czy łóżko. Wybierając miejsce na budowę kominka, musisz także uwzględnić kwestię zamontowania takich elementów jak przewody wentylacyjne lub regulator ciągu kominowego. Te i inne elementy znajdziesz na stronie https://czystykomin.com.pl/42-odprowadzenie-spalin.

Konserwacja kominka – o czym pamiętać?

Bardzo istotną rolę w posiadaniu kominka odgrywa jego prawidłowa konserwacja. Należy o niej bezwzględnie pamiętać, ponieważ jest to jedyny sposób, aby mieć pewność, że kominek będzie służył Ci przez długie lata.

Jak jednak przeprowadzać taką konserwację? Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym czyszczeniu  kominka. Warto używać w tym celu specjalnych środków, które bez problemu poradzą sobie na przykład z usunięciem zalegającej sadzy. Taki zabieg warto wykonywać co najmniej raz w tygodniu, w zależności od częstotliwości rozpalania kominka.

Pamiętaj także o prawidłowej konserwacji przewodu kominowego. W tym celu warto chociaż dwa razy do roku wezwać kominiarza. Dzięki takim zabiegom konserwacyjnym będziesz mieć pewność, że Twój kominek jest sprawny oraz bezpieczny dla Ciebie i innych domowników.

Największe zalety posiadania kominka

Posiadanie kominka ma bez wątpienia wiele zalet. Przede wszystkim kominek doskonale sprawdza się w roli ogrzewania uzupełniającego. Jest to więc dobre rozwiązanie szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Kominek może także stać się głównym źródłem ciepła – możliwe jest bowiem zamontowanie instalacji rozprowadzającej ciepło do wszystkich pomieszczeń domu. Niezaprzeczalną zaletą posiadania kominka jest także klimat, jaki wprowadza on do wnętrza.

Czy kominek to zawsze dobry pomysł?

Mimo że kominek ma sporo zalet, to nie możemy zapomnieć także o jego wadach. Przede wszystkim regularna konserwacja może dla niektórych okazać się dodatkowym męczącym obowiązkiem w ciągu dnia. Ponadto koszty zamontowania kominka to dość spory jednorazowy wydatek, który może znacznie nadwyrężyć Twój budżet, a miesięczne ogrzewanie tym sposobem również nie należy do najtańszych. Problematyczne może okazać się także znalezienie odpowiedniego opału.

Zdj. główne: Timothy Eberly/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*