Okna i drzwi

Jaki zamek wybrać do drzwi zewnętrznych?

Jaki zamek wybrać do drzwi zewnętrznych?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dobranie odpowiedniego zamka do drzwi zewnętrznych jest kluczowe w kontekście bezpieczeństwa, a także komfortowego korzystania z pomieszczenia, które chroni wejście. 

Niestety, co roku dochodzi do wielu włamań, a niekiedy i do zniszczenia wyposażenia, czy jakiejkolwiek innej zawartości pomieszczeń, które nie są odpowiednio zabezpieczone. Żeby się przed tym uchronić, warto wiedzieć, jaki zamek wybrać do drzwi zewnętrznych!

Współczesne rozwiązania – na które zwrócić uwagę?

W zasadzie wszystkie sprawdzone systemy zamykania drzwi wejściowych oferują dziś bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Dotyczy to konfiguracji obejmujących od prostych kluczy po elektroniczne rozwiązania high-tech. 

Zamek do drzwi zewnętrznych z wkładkami bębenkowymi

Do jednych z najskuteczniejszych rozwiązań z zakresu zamknięć do drzwi zewnętrznych zaliczają się zamki bezpieczeństwa z wysokiej jakości wkładkami bębenkowymi. Żeby wkładka była uznana za antywłamaniową, a kupujący miał pewność, że zamek do drzwi zewnętrznych spełni swoją funkcję, konieczny jest zakup produktu, który będzie spełniać wymagania normy DIN 18251. Do normy zaliczają się zamki klasyfikowane w klasach jakości od 1 do 5.

Zamki RC2 wg DIN EN 1627

Klienci często decydują się również na zamki bębenkowe o klasie odporności RC2 wg DIN EN 1627. W takim przypadku produkt jest klasyfikowany w klasie 4. Żeby otworzyć drzwi zewnętrzne zabezpieczone taką instalacją, konieczne jest użycie narzędzi takich jak szczypce, młotek, łom czy piła ręczna.

Testy udowadniające funkcjonalność zamków

Oprócz tego zamki RC2 wg DIN EN 1627 są wyposażone w elementy takie jak rygiel, zapadka, zwolnica i sprężyna, które wykonano z wyjątkowo mocnych, odpornych na uszkodzenia materiałów. Co ciekawe, zamki do drzwi wejściowych od najlepszych producentów przechodzą szczegółowy, wieloetapowy proces weryfikacji, kiedy zapadki są uruchamiane nawet do 500 000 razy, a rygle 100 000. Dzięki temu można sprawdzić funkcjonalność instalacji.

Warto też wspomnieć o stosowanych cylindrach zamkowych. Jest w nich rozmieszczonych kilka bolców, które są przesuwane przez odpowiedni klucz. Dzięki temu można bez problemu obrócić rdzeń cylindra. Co więcej, w zamku bezpieczeństwa wkładka bębenkowa jest wyposażona m.in. w zabezpieczenie przed rozwierceniem i wyrwaniem rdzenia.

Nowoczesne zamki do drzwi zewnętrznych

Niektórzy właściciele domów mogą chcieć zainwestować w nowoczesne rozwiązania, na przykład w systemy zamykania z klawiaturą do wprowadzania kodu, niekiedy ze skanerem linii papilarnych. W obu przypadkach można liczyć na wysoki poziom bezpieczeństwa.

Elektroniczne systemy kontroli dostępu mają charakterystyczne zalety. Jest to m.in. fakt, że można je w prosty sposób zintegrować z istniejącym już systemem automatyki domowej. Implementując to rozwiązanie w układzie IoT – Internet of Things, takim jak Smart Home, można zacząć nim sterować z poziomu smartfona lub tabletu i to z dowolnego miejsca na świecie.

Na które rozwiązanie się zdecydować?

Kluczowym aspektem przy dobieraniu zamka do drzwi zewnętrznych jest postawienie na produkt o odpowiedniej jakości, potwierdzonej certyfikatem, na przykład DIN 18251 czy RC2 wg DIN EN 1627. 

W kontekście nowoczesnych rozwiązań można zastanowić się nad zastosowaniem zamków do drzwi zewnętrznych z systemem zamykania z klawiaturą do wprowadzania kodu lub skanerem linii papilarnych.

Zdj. główne: Peter Boccia/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*