Okna i drzwiRemont

Montaż rolet wewnętrznych krok po kroku – poradnik

Montaż rolet wewnętrznych krok po kroku – poradnik
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele z nas nie wyobraża sobie domu bez osłon okiennych. Rolety wewnętrzne coraz częściej wypierają żaluzje i klasyczne firanki z zasłonami. Do ich montażu nie musimy zatrudniać fachowców. Możemy zrobić to samemu.

Rolety wewnętrzne do domu

Rolety mają za zadanie nie tylko chronić nas przed nadmierną ekspozycją słoneczną, ale też przed spojrzeniami osób trzecich. Stanowią ponadto element dekoracyjny. Obecnie produkowane modele zachęcają swoim designem, łatwością montażu (nawet na oknach o nieregularnych kształtach) oraz parametrami, jak dostosowanie przepuszczalności światła oraz rodzaju tkaniny. Można bez problemu zastosować je niemal w każdym domu, bez względu na styl, w którym został on urządzony.

Wyróżniamy między innymi rolety wewnętrzne:

  • klasyczne wolno wiszące i mini,
  • dzień noc,
  • rzymskie,
  • austriackie,
  • plisowane.

Montaż w kasecie na ścianie

Montaż na ścianie jest polecany szczególnie przy dużych powierzchniach oraz wnękach okiennych. Jeśli montujemy we wnęce, wówczas roleta powinna być szersza od ościeżnicy o ok. 2 cm po każdej ze stron, a jeśli na zewnątrz, wówczas o ok. 10 cm po każdej ze stron. Niestety, często zasunięte rolety ścienne uniemożliwiają pełne otwieranie okna.

Do montażu potrzebna będzie miarka, poziomica i ołówek, aby rozplanować i zaznaczyć położenie uchwytów. Należy też przyłożyć roletę, by sprawdzić, czy są zachowane równe odległości po obu stronach okna. Następny krok to wiercenie otworów, włożenie w nie kołków i przykręcenie uchwytów za pomocą śrub. Najlepiej zrobić to powoli i sprawdzać wszystko linijką oraz poziomicą.

Potem na uchwytach umieszczamy kasetę, a na łańcuszku – górne i dolne blokady zwijania rolety, przy czym dolny profil nie powinien opadać na parapet. Trzeba pamiętać, że rolety ścienne nie mają napięcia bocznego, gdyż nie przylegają ściśle do okna.

Montaż na ramie okna

Ten rodzaj montażu wymaga rolety szerszej od szyby o ok. 1,5 cm z każdej strony, a jego niewątpliwą zaletą jest to, że pozwala na swobodne otwieranie okna przy zasuniętej rolecie. Trzeba też pamiętać o tym, by w żadnym razie nie utrudniała dostępu do klamki.

Następnie przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie odtłuścić oraz oczyścić ramę okna, a także przyłożyć roletę i zaznaczyć miejsca, gdzie ma się ona znajdować.

Kolejnym krokiem jest zamontowanie uchwytów. Wiele modeli nie wymaga wiercenia otworów, które zostawiłyby trwałe ślady, lecz wystarczy użyć dwustronną taśmę piankową lub klej. Potem należy umieścić mechanizm z jednej strony rurki, a plastikową końcówkę z drugiej strony. Pozostaje jeszcze dopasowanie rolety do uchwytów i zabezpieczenie jej dołączonym do zestawu elementem.

Jeśli zaś chodzi o montaż rolet dzień noc w kasecie, to konieczne będzie jeszcze przyklejenie prowadnic po bokach okna oraz założenie ograniczników na łańcuszku regulującym w dolnej i w górnej pozycji rolety.

Montaż na suficie

Na suficie mogą być montowane rolety szersze od okna po 10 cm z każdej ze stron (wówczas będą najlepsze warunki do dobrego zaciemnienia). Zamontowane w ten sposób rolety przyciągają wzrok i prezentują się bardzo elegancko. Co więcej, optycznie powiększają i podnoszą pomieszczenie. Wadą jest jednak to, że wymagają nieco miejsca na ich zwinięcie, zwykle od 20 do 30 cm.

Montaż rolet na suficie jest podobny, jak do ściany. Konieczne jest ustalenie i wymierzenie miejsc na uchwyty, z zachowaniem odpowiednich odległości. Następnie przykręcenie ich po uprzednim włożeniu kołków rozporowych. Na koniec zostaje jeszcze założenie kasety rolety na uchwyty i zamknięcie zaczepów. Co ważne, nie można montować rolet do podwieszanego sufitu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*