Tanie urządzanie

Mały stół do kuchni – 6 ciekawych patentów

Mały stół do kuchni – 6 ciekawych patentów
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mała kuchnia wcale nie musi oznaczać braku miejsca na stół. Dzięki prostym aranżacjom zmieścisz zarówno niezbędne sprzęty AGD, jak również stworzysz miejsce do spożywania posiłków. 

Poznaj naszych 6 niezawodnych patentów na mały stół w kuchni. Wiele z nich na pewno Cię zaskoczy!

Stół ze składanym blatem

Niewielka kuchnia wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze stołu. W końcu jest on częścią jadalną, a także może w sprytny sposób powiększyć naszą przestrzeń roboczą. Świetną alternatywą dla tradycyjnych stołów będzie niewielki stolik ze składanym blatem.

Dzięki chowanym bokom zajmuje znacznie mniej miejsca. W przypadku, kiedy chcemy przy nim usiąść, wystarczy unieść boczne części w górę i je zablokować. Powstanie stół do pracy, ale również jedzenia. Można wybrać go w wersji owalnej lub prostokątnej, co znacznie zwiększy przestrzeń na spożywanie posiłków.

Składany blat przy ścianie

Bardzo małe kuchnie również mogą być wyposażone w stół. Jeśli tradycyjny model nie zmieści się w tym pomieszczeniu, pozostaje Ci rozwiązanie zaczerpnięte wprost z japońskich kuchni – składany blat montowany do ściany. 

Posiada on pojedynczą nogę, na której się opiera. Jeśli w danym momencie z niego nie korzystasz, wystarczy ją złożyć i przechylić blat tak, by był równoległy do ściany. Do kompletu kup dwa niewielkie krzesła bez oparcia lub hokery, które łatwo ustawisz pod ścianą. Blat w zupełności wystarczy do zjedzenia śniadania we dwoje.

Stół ze schowkiem na krzesła oraz półką

Nowością na rynku mebli kuchennych jest innowacyjny stół na kółkach ze specjalnym schowkiem na krzesła oraz półką. Dzięki zamontowanym w nogach kółkom stół łatwo przestawisz pod ścianę, zyskując dodatkową przestrzeń. 

Pod blatem znajduje się miejsce na schowanie dwóch niewielkich krzeseł. W jednej części stołu producent wygospodarował również miejsce na półki, w których przechowasz naczynia lub przyprawy. Istnieją również modele bez bocznej półki, za to posiadające szuflady pod blatem, odpowiednie na umieszczenie w nich sztućców lub serwetek. Taki stół na pewno sprawi, że kuchnia zyska więcej miejsca.

Stół narożny z półkami pod blatem

Mając niewielką przestrzeń w kuchni należy wykorzystać w praktyczny sposób każdy kąt (i to dosłownie). Rozwiązaniem będzie stół narożny, który pod blatem posiada półki lub szuflady na przechowywanie. Blat opiera się na pojedynczej nodze, która go utrzymuje. 

Wzdłuż ściany pod blatem schowane są niewielkie półki. Sam blat może mieć półokrągły lub kwadratowy kształt, idealnie wpasowujący się w niewielką przestrzeń. Do takiego stołu idealnie pasują dwa wsuwane krzesła z oparciami lub hokery.

Stół wysuwany spod blatu w kuchni

Bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnego stołu jest blat wysuwany spod blatu kuchennego. Warto zaplanować go w trakcie aranżowania naszej nowej kuchni. Może on służyć jako stolnica, ale również sprawdzi się w roli kącika jadalnego.

Wysuwa się tak samo jak szuflada, jednak zamiast przestrzeni na przechowywanie przyborów kuchennych ma bardzo praktyczny blat. Dzięki metalowym szynom oraz odpowiedniej grubości wytrzyma obciążenia w postaci naczyń. Wystarczy dostawić do niego dwa taborety, by stworzyć przytulne miejsce do wypicia filiżanki porannej kawy.

Stół jako część wyspy

Małe kuchnie często są łączone z salonem. To dobry sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Niestety w takim modelu kuchni brakuje miejsca na stół. Rozwiązaniem będzie stworzenie stołu z wyspy. Wystarczy pozostawić jej blat niezabudowany tak, by pod nim było wystarczająco dużo miejsca na hokery lub taborety. Kiedy nie będziesz ich używać, wystarczy wsunąć je pod blat. W ten sposób zyskasz stół w kuchni i dodatkowe miejsce robocze.

Podobną aranżację stworzysz, jeśli blatem zabudujesz miejsce przy oknie. Tam również ogranicz się jedynie do blatu, bez dodatkowych szafek pod spodem. Będzie świetnym przedłużeniem kuchni.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*