Okna i drzwiRemont

Jak wybrać klamkę do drzwi pokojowych?

Jak wybrać klamkę do drzwi pokojowych?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Klamka to z pozoru mało istotny element wnętrza, który został stworzony po to, aby pełnić konkretną funkcję. Nie do końca – dobrze dobrana klamka do drzwi potrafi bardzo dużo zmienić we wnętrzu.

Wybór tych akcesoriów, z którymi można obecnie zetknąć się w sklepach, może przyprawić o zawrót głowy. Te niewielkie przedmioty różnią się od siebie między innymi kształtem, materiałem, wzorem czy barwą. Przybliżamy temat klamek wewnętrznych, aby pomóc Ci wybrać najlepszy model.

Na wstępie warto zauważyć, że jeśli ktoś nie chce, wcale nie musi stawać przed taką decyzją. Producenci oferują klamki, które są już w zestawie z drzwiami. Nietrudno się jednak domyślić, że są to najbardziej standardowe, mało oryginalne rodzaje. O wiele korzystniejsze będzie dokonanie zakupu samemu i dostosowanie produktu do drzwi w swoim domu, a także stylu całego wnętrza. Naturalnie warto też kierować się własnym gustem i zmysłem estetycznym.

Styl wnętrza

Elementy aranżacji wnętrza powinny się ze sobą harmonizować, aby razem mogły tworzyć piękny i spójny styl. Klamki również wchodzą w ich skład. Przede wszystkim muszą pasować do drzwi, to znaczy być ich idealnym dopełnieniem. Jeśli skrzydło jest duże i masywne, podobny charakter powinna mieć klamka, a w przypadku delikatnych i mało ozdobnych drzwi najlepiej postawić na coś równie prostego i nie wyróżniającego się na tle reszty.

Kolejną kwestię stanowi ogólny styl wnętrza. W nowoczesnym klamki zazwyczaj są minimalistyczne, a ich kształt kwadratowy lub lekko zaokrąglony. Dla osób, które wolą tradycję, a być może nawet staroświeckie klimaty, przeznaczone będą zdecydowanie bardziej dekoracyjne, finezyjne klamki mosiężne lub stylizowane na takie.

Kolor

Jednym z ważniejszych czynników wizualnych na pewno jest kolor klamek. Tutaj również zaleca się odpowiednie połączenie go z innymi elementami aranżacji. Do subtelnych i stonowanych wnętrz lepiej dobrać proste klamki. Ich zaletą będzie duża uniwersalność. 

Jeśli mamy do czynienia z bardziej oryginalnym wystrojem, nie trzeba aż tak się ograniczać. Niektórzy decydują się na przykład na kontrastową kolorystykę tych akcesoriów. Zaleca się jednak, aby uważać, bo może okazać się, że nie uda się osiągnąć spójnego efektu we wnętrzu.

Materiał

Czas przejść do kolejnej niezbędnej kwestii przy doborze klamek, czyli materiałów, z których są one wykonane. Podstawowy podział obejmuje między innymi klamki stalowe, aluminiowe, chromowane, mosiężne czy pozłacane. Pierwsze dwie bardzo dobrze dopełnią nowoczesne drzwi, ale lepiej zrezygnować z nich w przypadku klasyki. Istotny jest też sposób ich wykończenia, który może być zarówno błyszczący, jak i matowy.

Budowa

Przy szukaniu idealnej klamki do drzwi wewnętrznych nie można pominąć jej budowy. Warto zwrócić uwagę na szyld, czyli inaczej tarczę. Występuje ona w wersji podłużnej, jak również okrągłej lub prostokątnej. Najbardziej popularne są obecnie klamki typu rozeta, o jednym z kształtów wymienionych powyżej. Przed zakupem dobrze też zadać sobie pytanie, czy chcemy, aby drzwi w pokojach były zamykane, ponieważ wpłynie to na konstrukcje klamek. Dojdzie do nich otwór na klucz lub pokrętło. Pozostałą cześć klamki stanowi oczywiście uchwyt. Na rynku dostępnych jest ich cała masa, od prostokątnych, po łuki oraz bardziej faliste i niestandardowe kształty.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Do zakupu klamek lepiej podejść rozważnie, a także nie decydować się na nie w pośpiechu. Pomocne przy doborze będzie wykorzystanie próbnika okleiny drzwi, które nas interesują. Nie można pominąć takich detali, jak zawiasy – klamkę dobrać trzeba również do nich. Ponadto niektórzy kierują się typem okuć meblowych występujących w domu.

Nie mniej ważny od wyglądu jest również sposób użytkowania klamek. Mogą być w nich zamontowane specjalne sprężyny, dzięki którym klamki same wracają do właściwej pozycji, a drzwi otwiera się o wiele wygodniej.

Zdj. główne: Perry Merrity II/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*