Oświetlenie

Jak dobrać kinkiety do łazienki?

Jak dobrać kinkiety do łazienki?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Remontujesz łazienkę i chcesz zamontować kinkiety, ale nie możesz się zdecydować? W pełni to rozumiemy. Aktualnie w sklepach znajduje się tak dużo różnych modeli, że nietrudno poczuć się zagubionym. Oto praktyczne podpowiedzi, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Kilka słów o kinkietach

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest kinkiet i jak wygląda jego charakterystyka. To dość niewielka lampa, którą montuje się na ścianie na specjalnie dostosowanych uchwytach. Choć dobrze rozprasza światło, nie może być używana jako jego główne źródło. Kinkiety stosuje się raczej w celach delikatnego rozjaśnienia danego miejsca czy też po to, by je doświetlić. Często montuje się je także w ramach dekoracji – mogą bowiem rzucać ciekawe cienie na ściany i stanowić wizualny ozdobnik.

Obecnie na rynku znajduje się bardzo dużo modeli oraz rodzajów kinkietów. Czym się kierować, jeśli chodzi o urządzanie łazienki? Już mówimy.

1. Miejsce montażu 

Na początku zastanów się nad tym, gdzie chcesz zamontować kinkiet. Najczęściej wiesza się go nad lustrem, ale jeżeli masz dużą łazienkę, być może przyda się doświetlić także inne miejsca. Tutaj ważną rolę odgrywa materiał wykonania. W zależności od aranżacji wnętrza może zdarzyć się, że kinkiet będzie narażony na zachlapanie wodą. Wówczas postaw na trwałe, odporne obudowy (powyżej klasy ochrony IP 44, np. ze stali nierdzewnej), na których nie będą pozostawały nieestetyczne zacieki. 

Ilość kinkietów dostosuj do tego, by w łazience na pewno było dostatecznie dużo światła (5 W na 1 metr kwadratowy). 

2. Styl pomieszczenia 

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę przy zakupie, jest wystrój łazienki. To na jego podstawie dobierz konkretny kolor kinkietów. Przy nowoczesnym, loftowym stylu (ciemne płytki i meble, marmur) dobrze będą wyglądały czarne modele. Natomiast w jasnych łazienkach, gdzie króluje drewno, raczej warto postawić na biel bądź delikatną szarość. W ten sposób nie przytłoczysz pomieszczenia. 

Jeśli chcesz dodać trochę luksusu, możesz zakupić kinkiet złoty lub srebrny, a przy wystroju retro/vintage – turkusowy czy beżowy. Aktualnie w sklepach znajdziesz także wiele modeli ozdobnych, np. w formie wiszącej na kablu żarówki.

<iframe src=”https://assets.pinterest.com/ext/embed.html?id=532761830929137184″ height=”495″ width=”345″ frameborder=”0″ scrolling=”no” ></iframe>

3. Wielkość łazienki 

Warto pamiętać, że za pomocą kinkietów uda się optycznie powiększyć pomieszczenie. W przypadku, gdy Twoja łazienka jest stosunkowo mała, zdecyduj się na model:

  • płaski, który nie odstaje od ściany,
  • wąski, by zajmował jak najmniej miejsca,
  • przezroczysty lub półprzezroczysty.

4. Rodzaj żarówki 

Porozmawiajmy jeszcze o oświetleniu. W kinkiecie łazienkowym zamontuj żarówkę, która daje chłodne, neutralne światło. Zimne jest nieprzyjemne i nadaje skórze bladego koloru, a zbyt jasne utrudnia robienie makijażu. 

Moc dostosuj do oświetlenia górnego, czyli plafonu czy żyrandolu. Zwykle są to żarówki 60-watowe. Niektórzy decydują się zaś na zakup kinkietu LED – to ciekawe rozwiązanie, które wygląda bardzo nowocześnie, jednak jest droższe od tradycyjnego modelu. 

Podsumowując, gdy dobierasz kinkiet, musisz dobrze zastanowić się nad tym, jakie są Twoje potrzeby i czego oczekujesz. Zadbaj o dobre doświetlenie, ale nie zapominaj o tym, że tego typu źródło światła może być ciekawą ozdobą nadającą pomieszczeniu unikatowej estetyki.

Zdj. główne: Aaron Huber/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*