MebleWyposażenie

Jak zamontować półkę bez widocznych mocowań?

Jak zamontować półkę bez widocznych mocowań?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Właściciele mieszkań i domów podczas aranżacji poszczególnych pomieszczeń zazwyczaj decydują się na rozwiązania, które z jednej strony są funkcjonalne i poprawiają komfort użytkowania konkretnego wnętrza, a z drugiej są estetyczne. Urządzając zarówno salon, sypialnię, pokój dziecięcy, jak i inne przestrzenie, bardzo często decydujemy się na wykorzystanie półek. Żeby jednak element ten prezentował się estetycznie, należy zwrócić uwagę na sposób jego mocowania. Dlatego warto wiedzieć, jak zamontować półkę bez widocznych mocowań. Czy jest to możliwe? Podpowiadamy.

Montaż półki za pomocą kołków rozporowych

Montaż półki bez widocznego mocowania jest możliwy, dzięki zastosowaniu kołków rozporowych. W takim przypadku należy najpierw ustalić, w jakim miejscu ma znajdować się półka, a także jakie elementy chcemy na niej umieszczać, aby móc wstępnie oszacować, jaką wagę będzie musiała utrzymać. Ołówkiem warto zaznaczyć na ścianie prostą linię, dzięki której łatwiej nam będzie wykonać montaż półki. Przed rozpoczęciem mocowania, należy upewnić się także czy właściwie dobraliśmy kołki do rodzaju podłoża.

W przypadku przestrzeni pełnych, takich jak na przykład beton, cegła czy kamień, kołki mogą wymagać zastosowania specjalnych kotew. Z kolei w przypadku przestrzeni pustych, czyli pustaków czy cegły dziurawki, najlepiej wykorzystać kołki motylkowe. W ścianie należy wywiercić wiertarką dziurę, wbić młotkiem kołek i dokręcić go śrubokrętem, a następnie umieścić na nim półkę.

Montaż półek za pomocą taśmy i samoprzylepnych haczyków

Jeżeli na półce nie chcemy umieszczać bardzo ciężkich rzeczy, a więc łączna waga takiego elementu nie przekroczy kilku kilogramów, wtedy możemy zamontować ją za pomocą taśmy lub samoprzylepnych haczyków. Kiedy wybierzemy już konkretne miejsce, należy dobrze oczyścić podłoże, a więc usunąć z niego wszelki kurz, brud, pyłki czy fragmenty sierści, aby taśma bądź haczyki dobrze przylegały do wybranej powierzchni. Następnie umieścić na haczyku lub taśmie montażowej półkę. Warto jednak pamiętać, żeby stosować się do zaleceń producenta i nie układać na takim meblu cięższych rzeczy niż wynosi maksymalna nośność taśmy lub haczyka.

Półki samowiszące 

Obecnie w sklepach meblowych, a także online, możemy znaleźć również półki samowiszące, a więc takie, które wyposażone są już w specjalne wewnętrzne wsporniki. Elementy te pozwalają na zawieszenie półki bez widocznych mocowań. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i stylistycznej. Dlatego bez problemu można znaleźć model dostosowany do swoich potrzeb i aranżacji wnętrza.

Grafika: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*