Obicia krzeseł trzeba wymieniać co jakiś czas. Jakie są najtrwalsze i długo będą prezentowały się świetnie nawet w przypadku często używanych siedzisk?
Od lat krzesła tapicerowane są hitem. Mogą mieć różne oblicza, a do tego są znacznie wygodniejsze niż te w całości zrobione z plastiku czy drewna. Poza tym odpowiednie obicie może dodatkowo pełnić funkcję dekoracyjną we wnętrzu, gdzie się znajdują siedziska. Niestety minusem obić jest to, że się zużywają, a przetarte wyglądają mało estetycznie. Dlatego warto wybierać takie tworzywa, które będą trwałe.
Wybierając krzesła tapicerowane większość osób zwraca uwagę głównie na to, jak się prezentują. Skupiamy się na kształcie i kolorze. To normalne, przecież mebel dobrze ma się prezentować w jadalni czy salonie. Warto jednak także przyjrzeć się bliżej materiałowi, z którego wykonano obicie krzesła.
Oglądając tapicerkę należy zwrócić uwagę na ilość cykli wg skali Martindale’, jest to ważny wskaźnik, informujący o odporności na ścieranie się tworzywa. Kolejną kwestią jest gramatura materiału – im gęstsza, tym mocniejsza.
Krzesła często się brudzą, dlatego dobrze jest wybrać obicie, które będzie plamoodporne. Dobrze jest też, by tkanina była odporna na rozciąganie się i powstawanie dziur (powinna być dość gruba).
Właściciele zwierząt powinni też zwrócić uwagę, czy tkanina jest Pet friendly. Taka będzie łatwiejsza w czyszczeniu, a do tego odporna na zadrapania pazurami.
W sklepach meblarskich spotkamy się ze skórzaną (wykonaną z tworzywa skóropodobnego) tapicerką lub tkaniną. Skórzane obicia są bez wątpienia bardzo eleganckie, jednak konieczna jest często ich konserwacja. Problemem ekoskór jest to, że pękają, jednak jak zapewniają producenci, obecnie produkowane tworzywo jest trwałe i odporne na pękanie oraz wycieranie się.
Jeśli chodzi o tkaninowe obicia, to największą popularnością cieszy się szenil i mikrofibra. Są miękkie i dość łatwo się je czyści. Szenil przypomina sztruks, jest dość gruby, odporny na przecieranie i rozciąganie.
Wśród mocnych obić na krzesła należy wymienić też plusz (zazwyczaj używany jest velvet, aksamit i welur). Plusem tej tkaniny jest to, że ma delikatną, przyjemną w dotyku powierzchnię, łatwo ją utrzymać w czystości, a do tego pięknie się prezentują w różnego rodzaju wnętrzach.
Obecnie modna jest też plecionka. Taki materiał ma wyraźną fakturę i jest bardzo odporny na ścieranie. Splot dwóch nici w różnych odcieniach pasuje przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz.
Zdj. główne: Federica Campanaro/unsplash.com