Oświetlenie

Światło punktowe – gdzie się sprawdzi?

Światło punktowe – gdzie się sprawdzi?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Naturalne światło nie towarzyszy nam przez cały czas, dlatego tak ważne jest zadbanie o oświetlenie, dzięki któremu będzie nam się dobrze funkcjonować. Warto wykorzystywać między innymi światło punktowe.

Światło punktowe pomaga wyeksponować wybrane punkty w pomieszczeniu, tworzy również niesamowitą atmosferę przytulności. Szukając odpowiedniego typu lamp do mieszkania, zwracajmy uwagę też na barwę światła, która powinna zostać dobrana do przeznaczenia pomieszczenia. Zimna barwa sprawdzi się w miejscach, w których praca wymaga skupienia i precyzji, na przykład w warsztatach, gabinetach dentystycznych czy biurach. Co ciekawe, zimne światło optycznie powiększa wnętrza. Na neutralną barwę światła można zdecydować się zarówno w lokalach użytkowych, jak i w domu, między innymi w kuchni nad blatami, na których przygotowujemy posiłki. Ten rodzaj światła pobudza do działania. Z kolei ciepła barwa światła sprawia, że pomieszczenie zyskuje przytulny nastrój i zachęca do odpoczynku. Z tego względu sprawdzi się w sypialniach i salonach, a także w restauracjach.

Jeśli znamy przeznaczenie poszczególnych rodzajów światła, łatwiej będzie nam dobrać oświetlenie do konkretnego wnętrza.

Typy oświetlenia punktowego

Oświetlenie punktowe może grać rolę główną lub dodatkową. Jego największą zaletą jest precyzyjne oświetlenie miejsca, które chcemy wyeksponować lub służy nam do pracy. Możemy nim podkreślić wybrane elementy dekoracyjne, zbudować klimatyczny nastrój albo wyodrębnić strefy o różnym przeznaczeniu.

Światło punktowe pasuje zarówno do aranżacji tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Możemy wyróżnić kilka rodzajów lamp stosowanych w przypadku oświetlenia punktowego.

Spotlighty

Lampy spotlight charakteryzują się przede wszystkim długą żywotnością i wydajnością. Są bardzo funkcjonalne dzięki ruchomym reflektorom, które można ustawić w dowolnym kierunku. Mają też minimalistyczny i atrakcyjny design, dzięki czemu pasują do każdego stylu i typu pomieszczenia.

Oprawy natynkowe

Punktowe oświetlenie natynkowe można zaliczyć do praktycznych rozwiązań. Cechuje się specjalną konstrukcją i wysoką odpornością na wilgoć, dzięki czemu może być zamontowane w łazience i kuchni. Oprawy są dostępne w wielu kolorach i kształtach.

Oświetlenie punktowe podłogowe

Tego typu oświetlenie montuje się najczęściej przy stopniach schodów. Podłogowe światło jest wyposażone w czujniki ruchu, więc nie musimy szukać włącznika, co jest przydatne, gdy mamy zajęte ręce lub zapadł już zmrok.

Do oświetlenia punktowego stosuje się również lampy halogenowe, taśmy LED i punktowe lampy LED.

Gdzie sprawdzi się oświetlenie punktowe?

Oświetlenie punktowe sprawdzi się i przyda w każdym pomieszczeniu. W salonie warto umieścić ruchome lampy punktowe, aby kierowały strumień światła w wybranym kierunku. Mogą oświetlać kącik czytelniczy, galerię zdjęć na ścianie, elementy dekoracyjne lub stół. W kuchni warto umieścić listwy ledowe nad blatami, pod szafkami, a także nad stołem i kuchenką.

W łazience przydadzą się spotlighty o zimnej barwie światła. Reflektory umieszczone dookoła lustra pomogą w precyzyjnym wykonaniu makijażu, goleniu się lub układaniu włosów. Z kolei w sypialni oświetlenie punktowe zamontujmy na podwieszanym suficie lub nad szafkami nocnymi, które stoją po obu stronach łóżka. Klimatu dodadzą również kinkiety.

Zdj. główne: Life-Of-Pix/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*