MebleWyposażenie

Stół i krzesła w salonie – jak zaaranżować?

Stół i krzesła w salonie – jak zaaranżować?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chociaż mówi się, że kuchnia to serce każdego domu, to salon powinien być najbardziej reprezentatywnym i użytkowym wnętrzem. Jak zaaranżować stół i krzesła w salonie, by funkcjonalność łączyła się z estetyką?

Niektórzy twierdzą, że z estetyką i funkcjonalnością jest jak z usługami tanimi i dobrymi – można wybrać tylko jedno. Nie jest to jednak prawda! Przy dobrym rozplanowaniu przestrzeni i konsekwentnym dopełnianiu aranżacji, można osiągnąć designerską nirvanę. Stół i krzesła stanowią meritum jadalni bądź salonu. Warto więc poświęcić chwilę na odkrycie tajników wpasowywania ich w swoje wnętrza.

Kącik jadalniany czy kącik kawowy? 

Pierwsze pytanie, jakie musisz sobie zadać przed rozpoczęciem poszukiwań mebli idealnych, jest proste: jaki jest cel aranżacji? Chcesz mieć do dyspozycji stół i krzesła, przy których można usiąść z rodziną do niedzielnego obiadu lub wspólnego śniadania, a nie możesz pozwolić sobie na wyznaczenie osobnego pomieszczenia jadalnianego? A może potrzebny Ci kącik na spotkania towarzyskie przy kawie i ciastku? Od tego zależy głównie rozmiar mebli i poziom ich komfortu – przy stoliku kawowym rozsiądziesz się przecież wygodniej niż przy obiadowym stole.

Twój jest ten kawałek podłogi

Gdy wiesz już, co tak naprawdę próbujesz osiągnąć, wprowadzając stół i krzesła do salonu, postaraj się znaleźć odpowiednią przestrzeń. Stolik kawowy możesz położyć przed kanapą i otoczyć go wygodnymi pufami lub zachęcającymi do relaksu fotelami. Jadalniana część może być jednak bardziej problematyczna. 

Dobrze, by znajdowała się ona niedaleko kuchni, a na drodze nie stały żadne przeszkody (np. wystające meble), które mogłyby utrudniać Ci transport często gorących potraw. Jadalnia kojarzy się również z większą intymnością, warto pozbyć się z niej dystraktorów, takich jak telewizor. Można wydzielić przestrzeń na jadalnię w sposób łatwy i wygodny – parawanem. Nie musi to być trwała konstrukcja, wystarczy regał, który wypełnisz roślinami – stworzy on swojego rodzaju zieloną ściankę działową, która skutecznie oddzieli przestrzeń salonową od stołu i krzeseł. 

Spójny plan przede wszystkim 

Jak zazwyczaj podczas przygotowywania aranżacji wnętrz, również przy wprowadzaniu stołu i krzeseł do salonu warto pamiętać o designerskiej spójności. Każdy styl rządzi się swoimi zasadami, a więc najlepiej prezentować się będą określone połączenia stołu i krzeseł.

Jeśli Twoje wnętrza są ogólnie inspirowane stylem boho, warto wprowadzić naturalne elementy właśnie w formie stołu z litego drewna i krzeseł o rattanowych oparciach. Salon w stylu scandi dobrze prezentować się będzie w jasnej kolorystyce. Typowo skandynawskie krzesła o prostych, zwężanych ku górze nogach o okrągłym przekroju i podtrzymujących kubełkowe siedzisko dobrze wyglądać będą wraz z blatem w odcieniu klasycznej bieli. 

Jeśli jesteś fanem nowoczesnego wzornictwa, możesz eksperymentować z kolorystyką i materiałami. Krzesła z tworzywa sztucznego? Zanim powiesz stanowcze nie, zastanów się nad ich funkcjonalnością – są wodoodporne, wytrzymałe i łatwo pozbyć się z nich zabrudzeń. A do tego wyglądają po prostu kultowo!

Dodatki wizytówką stołu 

Sama aranżacja krzeseł i stołu to jeszcze nie koniec zabawy z kącikiem kawowym lub jadalnianym w salonie. Równie ważne są dodatki, spójne z wyznaczoną przez meble i kolorystykę estetyką. Mowa oczywiście o tekstyliach, naczyniach oraz oświetleniu. 

Warto mieć pod ręką chociaż jedną zastawę w czerni lub bieli. Dopasują się one do każdej aranżacji i każdej okazji, a dodatkowo emanują minimalistyczną elegancją. Zadbaj również o klimatyczne oświetlenie dopasowane do pory dnia – rano wystarczy odsłonić rolety, jednak wieczorem klimat urozmaicony może zostać przez naturalną poświatę świec w świecznikach. Pamiętaj, aby wszelkie dodatki dobierać według zasady “co za dużo, to niezdrowo”. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*