MebleWyposażenie

Stół dla 4 osób – jaki rozmiar i kształt wybrać?

Stół dla 4 osób – jaki rozmiar i kształt wybrać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Duży stół w domu to świetne miejsce, przy którym można spędzić czas z rodziną. Wspólne posiłki bardzo łączą, a w tym zabieganym świecie budowanie więzi z rodziną jest bardzo ważne. Dlatego dobór odpowiedniego stołu, który mieścił będzie wszystkich członków rodziny, a do tego pasował do pomieszczenia, jest niezwykle istotny. Sprawdź, jak dobrać stół dla 4-osobowej rodziny!

Rodzina razem, czyli duży stół w domu

Na początku trzeba określić, jaki rozmiar stołu jest nam potrzebny, czyli ile osób na co dzień będzie przy nim siedziało. Dużo też zależy od miejsca, ponieważ jeśli w Twoim domu jest dostatecznie wiele przestrzeni, lepiej zainwestować w większy stół. Warto kierować się kilkoma zasadami, a wybór stołu okaże się prosty. Pamiętaj jednak, że pomyłka może być kosztowna, dlatego dobór tego mebla powinien być przemyślany.

Podstawowe zasady doboru stołu do jadalni

Na wstępnie warto określić minimalną przestrzeń dla jednej osoby. Powinna ona wynosić 50 na 40 cm. 50 cm to rozpiętość ramion na tyle wygodna, aby można było swobodnie spożywać posiłki. Natomiast 40 cm to dostateczna głębokość stołu, która wystarczy na postawienie talerza, sztućców i szklanki.

Dla osób, które lubią mieć na stole również koszyk z pieczywem, maselniczkę, cukierniczkę lub lampkę wina, do tej wartości należy dołożyć od 5 cm do 20 cm z każdej ze stron.

Dla osób, które siedzą naprzeciwko siebie, ta optymalna szerokość wynosi 100 cm. Stół o szerokości 1 metra daje po niecałe 40 cm na zastawę, szklanki oraz sztućce. Potrzebna jest także wolna przestrzeń, aby móc zjeść posiłek w komfortowych warunkach. Taka szerokość przy stole 1-metrowym to 25 cm.

Ta szerokość może być także większa, jednak jest to optymalna wartość. Bardzo wygodny będzie także stół o szerokości 125 cm. Jednak większy stół może utrudniać swobodną rozmowę. Głos będzie się niósł po pomieszczeniu, a nie dochodził do rozmówcy.

Jak dopasować stół do pomieszczenia?

Jaka jest minimalna odległość krawędzi stołu od ściany? Najlepiej, gdy wynosi ona 75 cm, pozwala to na łatwe odsunięcie krzesła od stołu. Warto pamiętać, że jeśli bezpośrednio za stołem znajduje się przejście, ta odległość powinna wzrosnąć do minimum 120 cm wolnej przestrzeni za siedziskiem. Co do wysokości stołu zazwyczaj dobiera się go pod konkretnych członków rodziny, ale z reguły ta wartość jest podobna. Sytuacja ma się inaczej, gdy mieszkanie ma być dostosowane do osoby bardzo wysokiej lub niskorosłej. Standardowy stół powinien mieć 76 cm wysokości. W przypadku gdy wysokość siedziska jest niska, wówczas stół powinien być dostosowany do krzeseł.

Dobierając stół, warto zwrócić uwagę także na jego budowę. Czasem zdarza się, że pod blatem, tuż przy krawędzi stołu została zamontowana dodatkowa deska, która ma za zadanie wzmacniać konstrukcję. Taka deska może utrudnić siedzenie, szczególnie osobom, które są wysokie lub lubią siedzieć z nogą założoną na nogę.

Przy czterech osobach warto zadbać również o optymalną długość stołu do jadalni. Powinna wynosić minimalnie 120 cm dla posiadaczy małego mieszkania. W przypadku większego domu optymalna długość to 140 cm.

Jeśli marzysz o okrągłym stole dla 4 osób, idealny będzie ten o minimalnej średnicy 80 cm, a optymalne będzie 100 cm.

Pamiętaj o tym, że podczas świąt lub uroczystości taka wielkość może być niewystarczająca. Dlatego lepiej postawić na stół z możliwością rozłożenia. Obecnie takie modele występują zarówno przy okrągłych modelach, jak i prostokątnych czy kwadratowych.

Zdj. główne: Sarah/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*