Prac ogrodowych wiosną i latem jest wiele. By je zrealizować niezbędne nam są odpowiednie narzędzia. Sekator to z pewnością jedno z nich. Zobacz, jaki warto zakupić, aby spełnił Twoje oczekiwania!
Sekatory dzielimy na dwie grupy – ze względu na ich zasięg i technologię. Warto znać szczegóły związane z tym rozróżnieniem, bo na podstawie tej wiedzy będziemy w stanie dobrać sekator idealnie dostosowany do potrzeb naszego ogrodu.
Sekatory dzielimy na krótkie, długie i tyczkowe.
Sekatory krótkie, jak sama nazwa wskazuje, są niewielkie. Ich zasięg umożliwia nam przycinanie krótkich pędów, których grubość wynosi mniej więcej do 25 mm średnicy. Z powodzeniem można używać ich jedną ręką, gdyż są bardzo lekkie i precyzyjne.
Sekatory długie przeznaczone są do pracy z grubszymi gałęziami – do ok. 45 mm. Ich rączki, które znajdują się na uchwytach o długości mniej więcej metra, umożliwiają docieranie do wyższych partii drzew lub krzewów. W ich wypadku cięcia zawsze dokonujemy dwoma rękami. Są stosunkowo wygodne w użytkowaniu, gdyż większość z nich posiada wbudowaną przekładnię, która reguluje siłę cięcia.
Ostatnia grupa sekatorów w podziale ze względu na zasięg to sekatory z wysięgnikiem. Popularnie nazywane są też tyczkowymi. Wyróżniają się tym, że posiadają tzw. “żyrafę”, czyli wysięgnik, który jest regulowany. Dzięki temu rozwiązaniu możemy bez problemów docierać do gałęzi bardzo wysokich drzew. Mechanizm działania tyczkowych sekatorów opiera się na regulowaniu linką, która przebiega wzdłuż wysięgnika. W zależności od specyfiki danego modelu mogą one sięgać aż do 6–7 metrów.
W tej grupie sekatory dzielimy na nożycowe, które wyposażone są w dwa ostrza i kowadełkowe, które mają jedno ostrze.
Sekator nożycowy posiada jedno ostrze wygięte, a drugie charakterystycznie hakowate. Podczas pracy nachodzą one na siebie, ale nie stykają się bezpośrednio. Jego zastosowanie z pewnością docenią osoby, które w swoim ogrodzie mają wiele niezdrewniałych części roślin czy też bylin i traw.
Sekatory kowadełkowe posiadają jedno ostrze, które dociskane jest do stalnicy wykonanej z metalu. Dzięki temu cięcie nie wymaga wiele siły i jest odrobinę łatwiejsze, niż w przypadku grupy sekatorów nożycowych. Ten rodzaj sekatora jest zdecydowanie najpopularniejszy.
Przy podejmowaniu decyzji o zakupie sekatora warto oprócz mechanizmów ich działania uwzględnić to, do czego będą one przede wszystkim przeznaczone, gdyż zastosowanie złego rodzaju do konkretnej rośliny może ją uszkodzić. Sekatory kowadełkowe zdecydowanie powinny być przeznaczone do cięć roślin zdrewniałych i suchych. W przypadku pozostałych sprawdzą się sekatory nożycowe.
Dobry, odpowiednio dostosowany do naszych potrzeb sekator zdecydowanie świetnie sprawdzi się w naszym ogrodzie i zmniejszy wysiłek, który będziemy musieli włożyć w pracę.
Idealnie wyprofilowane rączki sekatora sprawiają, że obciążenie dłoni i nadgarstka minimalizuje się. Kupno sekatora jest więc swego rodzaju inwestycją. Dzięki temu narzędziu z chęcią będziemy wykonywać wiele ogrodowych prac, które dotychczas sprawiały nam trudność.
Dobry sekator i odpowiednie cięcie wpłynie także korzystnie na nasze rośliny. Ostrza nie uszkadzają bowiem rośliny tak bardzo jak nóż czy jej wyłamywanie. Miejsca cięcia po użyciu sekatora szybciej się zabliźniają, przez co roślina nie jest narażona na rozwój chorób lub infekcji.
Przemyślany zakup sekatora to inwestycja na wiele lat. Czas eksploatacji paradoksalnie poprawia działanie narzędzia. Co jakiś czas warto jednak pamiętać o tym, by naostrzyć ostrza, co wyraźnie wpłynie na komfort naszej pracy.
Zdj. główne: Dani Argandona/unsplash.com