MebleWyposażenie

Narożnik czy sofa – co lepiej sprawdzi się do małego salonu?

Narożnik czy sofa – co lepiej sprawdzi się do małego salonu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niewielki salon może być funkcjonalny! Wystarczy dobrze przemyśleć zakup mebli i wybrać takie, które będzie można z powodzeniem wygodnie rozlokować w małym pomieszczeniu. Narożnik czy sofa? Podpowiadamy!

Mały salon – jak go umeblować?

Niezależnie od tego, czy Twój salon jest obszerny, czy mały, są meble, które trzeba w nim zmieścić. Zalicza się do nich z pewnością wygodne siedzisko. Jakie wybrać, żeby dobrze prezentowało się w małym salonie i było do tego funkcjonalne? Z pewnością odpada pomysł ustawienia foteli, które zajmują zbyt wiele miejsca. Wybór dla posiadaczy małych salonów zawęża się zatem do dwóch opcji: narożnik lub sofa.

Narożnik do małego salonu

Dzisiejsze narożniki w niczym nie przypominają już peerelowskich rogówek. Jednak podobnie jak one świetnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Dlatego jeśli masz mały salon, zdecydowanie warto rozważyć jego zakup. Dużą zaletą narożników jest to, że większość z nich może pełnić także funkcję łóżka, które będzie większe niż na przykład rozkładana sofa. Jeśli zatem często miewasz gości, którzy nocują u Ciebie, warto rozważyć jego zakup. Pamiętaj, by wybrać model z komorą na pościel – to bardzo wygodne rozwiązanie. W niewielkich pomieszczeniach każdy schowek jest na wagę złota!

Zaletą narożnika jest to, że mimo iż jest sporych rozmiarów, zajmuje stosunkowo niedużo miejsca. Można go ustawić w rogu pokoju, obok umieścić stolik kawowy i wyznaczyć w ten sposób miejsce do wypoczynku. Część osób decyduje się jednak na ustawienie narożnika na środku ściany, bez dosunięcia go do rogu pokoju. Takie rozwiązanie jest nieszablonowe i jeśli tylko masz na to miejsce, warto się na nie zdecydować.

Sofa do małego salonu

Wybór sofy do małego salonu jest równie dobrym pomysłem. Szczególnie jeśli chcesz mieć poręczny mebel, który będziesz mógł przesuwać i tworzyć różne kombinacje. Sofa daje też wrażenie większej lekkości niż narożnik, szczególnie jeśli postawisz na mebel na nóżkach. Niewielka sofa w salonie jest doskonałym pomysłem, jeśli nie podejmujemy zbyt często gości. W przypadku regularnych wizyt, warto spróbować zmieścić większą sofę lub dwie niewielkie – to drugie rozwiązanie daje bardzo ciekawy efekt dekoracyjny. 

W salonach meblowych dostępne są rozkładane sofy. To wygodne, jeśli musimy czasami przenocować gości. Warto jednak wiedzieć, że rozłożona sofa to zazwyczaj mniejszy obszar do spania niż rozłożony narożnik.

Sofa czy narożnik?

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie „co lepiej ustawić w małym salonie – sofę czy narożnik?” jest niestety niemożliwa. Zależy to od wielu czynników, na przykład od ulokowania okna (szczególnie balkonowego lub tarasowego), potrzebnej wielkości mebla i przede wszystkim od preferencji domowników. Wybór odpowiedniego siedziska do salonu jest bardzo ważny, gdyż to w nim relaksujemy się po ciężkim dniu i łapiemy oddech przed kolejnymi obowiązkami. Warto zatem postawić na mebel, który będzie wygodny, ale też estetyczny. W końcu w ładnie urządzonych pomieszczeniach wypoczywa się lepiej!

Zdj. główne: StockSnap/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*