MebleWyposażenie

Kiedy sprawdzą się hokery, a kiedy krzesła?

Kiedy sprawdzą się hokery, a kiedy krzesła?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Aranżacja jadalni może być prawdziwą przyjemnością, ale również prawdziwym wyzwaniem. Powinieneś zadbać, żeby była przytulna, funkcjonalna i nieprzesadnie się narzucająca – tak, żeby spędzanie w niej czasu było dla Ciebie relaksujące.

Gwóźdź programu

Najważniejszym miejscem w jadalni jest stół i jego okolice. To przy nim będziesz siadać do wszystkich posiłków, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, rozmawiać i organizować spotkania towarzyskie. Z tych powodów, jeśli inwestujesz w stół, dobrze przemyśl swoją decyzję. Bardzo ważne jest uwzględnienie przy tym wymiarów jadalni, w której staną meble. Jeśli masz możliwość i ochotę ustawić stół w centrum pomieszczenia – śmiało możesz zdecydować się na model z okrągłym blatem. 

Do mniejszych przestrzeni z pewnością lepiej sprawdzi się funkcjonalny i zajmujący mniej miejsca stół kwadratowy lub prostokątny. Gdy jadalnia jest naprawdę mała, powinieneś rozważyć również model ze składanym blatem. Pamiętaj też o odpowiednich odległościach, dzięki którym nie zaburzysz przestrzeni użytkowej jadalni – stół powinien znajdować się przynajmniej siedemdziesiąt centymetrów od ściany, jego blat mieć wymiary minimum sześćdziesiąt centymetrów długości i czterdzieści szerokości na osobę, a dodatkowo całe ustawienie musi pozwalać na zachowanie około dwudziestu centymetrów odstępu między siedzącymi przy stole.

Równie ważne jak stół

Kiedy wybierzesz już stół, przyjdzie czas na dobranie do niego krzeseł. Ich liczba powinna być uwzględniona przy planowaniu jadalni – pamiętaj, że od tego zależy między innymi rozmiar stołu. Same krzesła powinny być również dopasowane do niego estetycznie i kolorystycznie. Spójność jest niezwykle ważna przy aranżacji jakichkolwiek pomieszczeń. Poza tym krzesła muszą być funkcjonalne – inaczej ich używanie stanie się naprawdę uciążliwe. Wysokość tych mebli powinna pozwalać na swobodne manewrowanie nad blatem stołu, a siedzisko – znajdować się przynajmniej pięćdziesiąt centymetrów nad podłogą. 

Dobrym pomysłem na uzupełnienie przestrzeni wokół stołu mogą się okazać hokery niskie. Co prawda stanowią one dość innowacyjne podejście do aranżacji, ale potrafią doskonale dopasować się do każdej estetyki – od stylu nowoczesnego po retro. Hokery kojarzą się z luksusem, mogą urozmaicić i upiększyć wnętrze, a jednocześnie wprowadzają do pomieszczenia wrażenie lekkości – w przeciwieństwie do krzeseł o wysokich oparciach, które wydają się zagracać przestrzeń. Mogą być doskonałym rozwiązaniem dla osób oczekujących ciekawych aranżacji. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem tradycyjnych rozwiązań – z pewnością lepiej sprawdzą się u Ciebie krzesła. 

Podejmij decyzję

Wybierając między krzesłami a hokerami, weź pod uwagę wygodę i funkcjonalność. Niezależnie od wyboru mebla, model musi spełniać Twoje wymagania w tych kwestiach. Następnie zastanów się nad aranżacją jadalni i estetyką utrzymaną w pomieszczeniu. Bardzo ważne jest zadbanie o spójność i wrażenie dopasowania. Pozwól sobie podjąć decyzję zgodnie z Twoimi upodobaniami.

Jeśli natomiast obie opcje wydają Ci się równie atrakcyjne – nie zapominaj, że krzesła i hokery mogą znaleźć się w jednym pomieszczeniu! Wystarczy, że mądrze to rozplanujesz – być może krzesła ustawisz przy stole, a hokery znajdą swoje miejsce przy wyspie kuchennej?

Zdj. główne: Jonathan Borba/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*