Remont

Jak ze strychu zrobić użytkowe miejsce?

Jak ze strychu zrobić użytkowe miejsce?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W wielu domach poddasze pełni funkcję przechowalni na przedmioty mniej lub bardziej przydatne, dla których nie ma miejsca w powierzchni mieszkalnej. A może jednak to zmienić? Dowiedz się, jak możesz przemienić swój strych w piękne i funkcjonalne wnętrze.

Adaptacja strychu na powierzchnię mieszkalną

Nawet nieużywany od wielu lat strych może zyskać drugie życie. Możesz go bowiem przearanżować na powierzchnię mieszkalną. Pokój na poddaszu to miejsce, w którym można stworzyć naprawdę niesamowity i ciekawy klimat. Jak to jednak zrobić?

O czym musisz pamiętać?

W pierwszej kolejności konieczne jest dopełnienie wszystkich formalności związanych z przebudową strychu na powierzchnię mieszkalną. Przede wszystkim musi on mieć co najmniej 2,2 metra wysokości. Jeśli okaże się, że pomieszczenie jest zbyt niskie, może być konieczne podniesienie dachu. Pamiętaj również, że każda większa ingerencja czy remont poddasza wymagający przeróbek musi zostać zgłoszony i wymaga takich samych procedur, co budowa domu. Przed rozpoczęciem prac remontowych trzeba też sprawdzić kilka ważnych kwestii takich jak stan stropu oraz więźby, możliwość zbudowania nowej posadzki, ocieplenia, ogrzewania oświetlenia oraz generalnie możliwość przedłużenia instalacji. Kwestia ocieplania jest szczególnie ważna, ponieważ to właśnie przed poddasze ucieka spora część ciepła z Twojego domu. 

Jak zaaranżować strych?

Aby Twój nowy strych był nie tylko funkcjonalny, ale także cieszył oko pięknym designem, musisz pamiętać o kilku sprawach. Zacznijmy od tego, że trzeba się na poddasze w jakiś sposób dostać. Dlatego też potrzebne będą schody, na przykład schody strychowe metalowe. Bez względu na to, jakie pomieszczenie planujesz stworzyć na poddaszu, warto zastanowić się także nad optycznym powiększeniem przestrzeni, ponieważ strych to zazwyczaj niewielkie wnętrze ze sporą ilością skosów. Pomaluj więc ściany na jasny kolor oraz zadbaj o odpowiednie doświetlenie, korzystając z pomocy sklepu internetowego https://novalamp.pl/. W optycznym powiększaniu przestrzeni Twoim sojusznikiem są także lustra. Jeśli zaś chodzi o meble to ze względu na nietypowy kształt poddasza, najlepszym wyborem będą te wykonane na wymiar. Zastanów się również, jak możesz wykorzystać typowe dla strychu elementy, na przykład drewniane więźby dachowe, które mogą okazać się wyjątkową ozdobą Twojego wnętrza.

Jakie pomieszczenia zaaranżować na strychu?

Pokój gościnny

Zaadaptowany na nowo strych to świetne miejsce na pokój gościnny lub zapasową sypialnię. Oprócz łóżka lub rozkładanej kanapy pamiętaj także o kilku dodatkach, które sprawią, że wnętrze będzie bardziej przytulne, a Twoi goście będą czuli się tam dobrze. Takimi dodatkami będzie na przykład puchaty dywan, firany do salonu oraz rośliny.

Garderoba

Jeśli szafa Ci nie wystarcza, to świetnym pomysłem jest przekształcenie strychu w garderobę. Dzięki temu zyskasz wiele miejsca do przechowywania ubrań Twoich i Twojej rodziny. Jest to też dobre rozwiązanie, jeśli ubrania sezonowe takie jak zimowe kurtki chowasz zazwyczaj do kartonów.

Domowe biuro

Strych jest także świetnym miejscem na stworzenie domowej przestrzeni do pracy. Poddasze jest bowiem odcięte od zgiełku oraz zapewnia spokój i ciszę. Ustawiając biurko pod oknem, zyskasz także wiele naturalnego światła, które sprawi, że Twoje oczy nie będą się męczyć podczas pracy.

Zdjęcie główne: Life-Of-Pix/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*